Kolejny szlak na mapie Bieszczad. Tym razem ukłon w stronę osób niewidomych

- W Programie Dostępność Plus turystyka społeczna zajmuje istotne miejsce. Chcemy, aby co najmniej 100 km szlaków turystycznych i 10 schronisk górskich stało się dostępnych dla osób ze szczególnymi potrzebami – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

2022-10-29, 11:51

Kolejny szlak na mapie Bieszczad. Tym razem ukłon w stronę osób niewidomych
Miejsce na dostępność jest wszędzie, nawet tam, gdzie w pierwszych skojarzeniach się jej nie dostrzega.Foto: shutterstock.com/marcinm111

Okazją do spotkania była inauguracja w Mucznem w Bieszczadach nowej ścieżki turystycznej z audiodeskrypcją. Na szlaku, prowadzącym do wieży widokowej na szczycie góry Jeleniowaty, zamontowano system totupoint. Jest to system wspomagający orientację przestrzenną oraz zwiększający poziom bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Składa się on z tzw. znaczników - urządzeń, które emitując dźwięk, informują użytkownika o swoim położeniu komunikatem tekstowym lub głosowym. Dodatkowo na trasie znajdują się mapy i tabliczki z informacjami w języku Braille'a.

Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka

- W naszych działaniach staramy się pokazywać, że miejsce na dostępność jest wszędzie. Także tam, gdzie w pierwszych skojarzeniach się jej nie dostrzega. Dobrym przykładem jest właśnie turystyka społeczna. Wielu sceptyków zastanawia się jak to możliwe, aby osoby z niepełnosprawnościami wędrowały po górskich szlakach? A to się jednak dzieje - o czym sama się wielokrotnie przekonałam - podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwracając się do niewidomych uczestników spotkania.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej przypomniała, że dostępność zawsze zaczyna się od drugiego człowieka. Od jego postawy, od świadomości wyzwań, z jakimi muszą się mierzyć osoby o szczególnych potrzebach.

Inspiracja dla podobnych rozwiązań

Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak wyraziła przekonanie, że otwarty nowy szlak turystyczny będzie inspiracją dla upowszechnienia podobnych rozwiązań w całym kraju.

REKLAMA

- Jestem przekonana, że inicjatywy związane z turystyką społeczną przyniosą korzyści zarówno dla mieszkańców Podkarpacia, ale także dla osób je odwiedzających, promując turystykę jako otwartą i dostępną dla wszystkich – zakończyła wiceszefowa resortu.

W konferencji, zorganizowanej przez Grupę Bieszczadzką GOPR oraz władze samorządu województwa podkarpackiego, uczestniczyli także przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, Fundacji Wspierania Inicjatyw Społecznych "Pogranicze Bez Barier" oraz Fundacji "Pełni Kultury".

PR24.pl, MFiPR, DoS, pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej