more_horiz
Gospodarka

BGK zabezpieczy akcje kredytowe firm z Ukrainy. KE przeznaczyła na to odpowiednie środki

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2023 15:24
Komisja Europejska przeznacza 10 mln euro na zabezpieczenie przez Bank Gospodarstwa Krajowego akcji kredytowej KredoBanku dla firm działających na terenie Ukrainy - podał bank. W czwartek w Warszawie podpisano umowy w tej sprawie.
Działanie umożliwi dostęp do finansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, głównie w sektorze rolnym, przemyśle i produkcji rolno-spożywczej
Działanie umożliwi dostęp do finansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, głównie w sektorze rolnym, przemyśle i produkcji rolno-spożywczejFoto: Twitter/BGK

Umowy podpisali przedstawiciele Komisji Europejskiej, Banku Gospodarstwa Krajowego i jednego z ukraińskich banków - KredoBanku. Jak poinformowano, trójstronna współpraca polega na tym, że KE przeznacza 10 mln euro na zabezpieczenie przez BGK akcji kredytowej KredoBanku dla firm działających na terenie Ukrainy.

Działanie umożliwi dostęp do finansowania dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, głównie w sektorze rolnym, przemyśle i produkcji rolno-spożywczej.

Podkreślono, że mechanizm gwarancyjny jest podobny do tego, który BGK opracował dla polskich przedsiębiorstw 10 lat temu. Pierwszy etap projektu zakłada 10 mln euro pomocy w formie gwarancji zabezpieczających kredyt, natomiast całkowita wartość programu wyniesie do 20 mln euro.

- Odporność gospodarcza Ukrainy i jej przyszłe ożywienie będą również zależeć od jej sektora prywatnego. Ten instrument podziału ryzyka, który uruchamiamy dzisiaj wraz z naszymi partnerami z BGK i KredoBanku ułatwi dostęp do finansowania dla ukraińskiego biznesu, zwłaszcza w regionach głęboko dotkniętych wojną oraz w kluczowych sektorach, takich jak rolnictwo i produkcja. Pozwoli to utrzymać ukraińskim firmom działalność biznesową pomimo wojny. To działanie jest także świadectwem niesłabnącego wsparcia UE dla Ukrainy (blisko 49 mld euro środków zaangażowanych od początku wojny) - powiedział podczas podpisania zastępca Dyrektora Generalnego ds. Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji ws. Rozszerzenia (Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations, DG NEAR) Maciej Popowski.

Współpraca BGK i KE

Jak podano, współpraca BGK i KE dotycząca pomocy Ukrainie to do tej pory 25 mln euro. Pieniądze pochodzą z funduszy europejskich przeznaczonych na Sąsiedztwo Wschodnie Unii Europejskiej, które przekazano na pomoc humanitarną. Zaznaczono, że teraz przyszedł czas na wsparcie ukraińskich przedsiębiorstw. Przynajmniej 35 proc. udzielonych kredytów powinno trafić do przedsiębiorstw z sektora rolnego i przetwórstwa; 50 proc. wsparcia powinno zostać rozlokowane w tzw. czerwonych i żółtych strefach (tj. w pobliżu strefy wojennej) - oceniono.

- PKB Ukrainy skurczyło się o około jedną trzecią, a straty materialne związane tylko ze zniszczeniami infrastruktury przekraczają 100 mld dolarów. Społeczność międzynarodowa powinna zrobić wszystko, by pomóc Ukrainie wygrać wojnę. Równocześnie Bank Gospodarstwa Krajowego razem z Komisją Europejską i KredoBankiem będzie wspierać ukraińskie firmy szczególnie z sektora rolnego, przemysłowego i produkcji rolno-spożywczej. Pomoc będzie we wszystkich miejscach na terenie Ukrainy, nawet tych najbardziej niebezpiecznych, gdzie bomby mogą spaść każdego dnia - powiedziała prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka, cytowana w komunikacie.

BGK zagwarantuje spłatę kredytów, których udzieli działający na Ukrainie KredoBank, jeden z wiodących banków komercyjnych z centralą we Lwowie. Jego właścicielem jest PKO Bank Polski.

Gwarancje na przyszłość

- Gwarancje są potrzebne teraz, ale będą także przydatne w przyszłości, gdy ruszy program odbudowy Ukrainy - szacowane zapotrzebowanie na finansowanie jej odbudowy do 2032 r. może wynieść nawet 750 mld dolarów. Wsparcie naszych sąsiadów jest moralnym obowiązkiem, ale i szansą biznesową dla polskich firm. Od lat jesteśmy obecni na Ukrainie poprzez KredoBank, znamy możliwości tamtejszego rynku i pomimo ryzyka sądzimy, że ma on perspektywy rozwojowe. Planujemy rozwijać naszą obecność w Ukrainie i będziemy dalej wspierać klientów poprzez rozwój działalności KredoBanku z wykorzystaniem synergii z PKO Bankiem Polskim - zadeklarował wiceprezes PKO Banku Polskiego kierujący pracami zarządu banku Paweł Gruza.

Unikalne wsparcie 

W komunikacie podkreślono, że KredoBank będzie jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym bankiem, który będzie kontynuował akcję kredytową dla przedsiębiorstw w miejscach, gdzie toczą się walki.

- Wygenerowane dzięki gwarancjom kredyty pozwolą przedsiębiorcom zachować płynność finansową, utrzymać zatrudnienie i pobudzić lub przyciągnąć inwestycje. Jak informuje Ministerstwo Gospodarki Ukrainy, co roku Ukraina będzie potrzebować inwestycji w wysokości 70-80 mld dolarów. Dlatego wsparcie Komisji Europejskiej i BGK dla KredoBanku, w postaci 10 mln euro maksymalnego limitu pokrycia strat w przypadku niespłacania kredytów, to znacząca pomoc dla ukraińskiej gospodarki. Skuteczne wykorzystanie tego limitu da szansę jego zwiększenia o kolejne 10 mln euro - stwierdził prezes KredoBanku Jacek Szugajew, cytowany w informacji.

Czytaj także:

PR24/PAP/IAR/mk