more_horiz
Gospodarka

Wiceminister sportu: do końca marca można wykorzystać Polski Bon Turystyczny

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 17:00
Turystyczny sezon zimowy zakończył się niezłymi wynikami, choć początek sezonu w grudniu tego nie zapowiadał - powiedział Andrzej Gut-Mostowy wiceminister sportu i turystyki w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
zdjęcie ilustracyjne.
zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Wiceminister Gut-Mostowy przypomniał, że brak śniegu na początku grudnia oraz duży wzrost cen usług turystycznych, wywołanych inflacją przestraszył wielu turystów. Dlatego w niektórych regionach stacje narciarskie i noclegi miały spadek obrotów na poziomie od 20 do nawet 40 procent mniejszych niż przed rokiem. Dopiero końcówka 2022 roku i tegoroczne ferie zimowe, dzięki mrozom i opadom śniegu zmieniły sytuacje na lepszą niż się spodziewano.

Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy przypomniał zasady płacenia za usługi turystyczne Polskim Bonem Turystycznym.

Można w ten sposób opłacić noclegi, ale także wizyty w aquaparku, jednodniowe wycieczki oraz wyjazdy organizowane przez organizacje pożytku publicznego (np. kościelne lub harcerskie). Lista firm, które są honorowane w rozliczeniach bonem jest dostępna na stronie ZUS, skąd można pobrać sam bon.

Co równie ważne program Polskiego Bonu Turystycznego o wartości 4 mld złotych został wykorzystany przez 85 % polskich rodzin, ale wciąż jest wiele niewykorzystanych bonów, choć można nimi zapłacić (tylko do końca marca) za nasze tegoroczne letnie wakacje i jesienne wypady. Listę 28 tysięcy firm turystycznych, włączonych do programu, można odszukać na stronie ZUS i Polskiej Organizacji Turystycznej (POT).


Audycję prowadziła Justyna Golonko, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
05:23 Andrzej Gut-Mostowy wiceminister sportu i turystyki w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia ocenia zimowy sezon turystyczny i tł Andrzej Gut-Mostowy wiceminister sportu i turystyki w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia ocenia zimowy sezon turystyczny i tłumaczy dlaczego warto wykorzystać Polski Bon Turystyczny ( Justyna Golonko PR1)

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw