more_horiz
Gospodarka

Minister finansów: Polki są coraz bardziej aktywne zawodowo

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 10:54
Statystyczna Polka jest lepiej wykształcona niż statystyczny Polak i jest jedną z lepiej wykształconych kobiet w Europie, powyżej średniej europejskiej jest też liczba kobiet na stanowiskach menedżerskich. Takie dane przedstawiła na konferencji "Polka XXI wieku", zorganizowanej z okazji Dnia Kobiet, minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
Aktywność zawodowa Polek się zwiększa
Aktywność zawodowa Polek się zwiększaFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

Dodała, że Polska jest poniżej średniej europejskiej jeśli chodzi o różnice w zarobkach pomiędzy kobietami a mężczyznami. Minister wyraziła zadowolenie z faktu, że Polki są coraz bardziej aktywne zawodowo.

Szefowa resortu przypomniała, że kobiety, które chcą pracować nie mają problemów na rynku pracy ze względu na jedną z najniższych stóp bezrobocia w Europie.

Analiza PIE

Z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 proc., a średnia w Unii Europejskiej to 35 proc.

"Obecna w całej Unii Europejskiej dysproporcja kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce jest stosunkowo niewielka. Kobiety stanowią 43 proc. osób pełniących takie funkcje, podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej wynosi 35 proc." - wynika z opublikowanej w środę informacji PIE. Instytut przygotował informację na podstawie danych Eurostatu.

Posłuchaj
00:25 IAR/Jasik: Minister finansów Magdalena Rzeczkowska mówi, że że Polska jest poniżej średniej europejskiej jeśli chodzi o różnice w zarobkach pomiędzy k Minister finansów Magdalena Rzeczkowska mówi, że że Polska jest poniżej średniej europejskiej jeśli chodzi o różnice w zarobkach pomiędzy kobietami a mężczyznami (IAR)

Jak wskazał PIE, wyższy wskaźnik niż Polska ma Łotwa (46 proc.). Szwecja, podobnie jak Polska, odnotowuje 43-proc. udział kobiet na stanowiskach kierowniczych, dalej jest Estonia - 41 proc., Bułgaria, Irlandia, Portugalia, Francja i Islandia - po 38 proc. Kraje o najniższym udziale kobiet na stanowiskach kierowniczych to: Cypr (21 proc.), Luksemburg - 22 proc. i Holandia - 26 proc.

Dominuje handel

Wśród branż, w których kobiety pełnią funkcje kierownicze, dominuje handel. Łącznie w Polsce w 2021 r. 459 tys. kobiet pracowało na stanowisku kierowniczki, a niemal co trzecia z nich – w sektorze handlu (126 tys.).

"Drugą i trzecią w kolejności branżą są odpowiednio administracja publiczna i przemysł, choć w tych przypadkach są to już ponad dwukrotnie mniejsze liczebności" - podał PIE. Jak wskazano, w przypadku przemysłu jest to przede wszystkim powiązane ze znacznym udziałem tej branży w polskiej gospodarce, podczas gdy udział kobiet na stanowiskach kierowniczych wynosi 28 proc.

Reprezentacja kobiet w zarządach spółek giełdowych wynosi 24 proc., podczas gdy średni wskaźnik dla UE to 32 proc. Jak wynika z danych, na które powołuje się PIE, z drugiego półrocza 2022, najwięcej kobiet w zarządach takich spółek ma Francja - 45 proc., najmniej kobiet w zarządach mają natomiast spółki giełdowe z Cypru, Estonii i Węgier.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk

REKLAMA