more_horiz
Gospodarka

Piekarnie z tańszym gazem. Prezydent Duda podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 15:45
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę, która m.in. rozszerza grupę podmiotów uprawnionych do korzystania z tańszego gazu - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
Nowelizacja rozszerza grupę firm uprawnionych do tańszego gazu dla piekarni, w tym spółdzielnie spożywcze
Nowelizacja rozszerza grupę firm uprawnionych do tańszego gazu dla piekarni, w tym spółdzielnie spożywczeFoto: PAP/Paweł Supernak

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw, która m.in. rozszerza grupę firm uprawnionych do tańszego gazu dla piekarni, w tym spółdzielnie spożywcze, dla których działalność piekarnicza nie jest największym źródłem przychodów.

Jak podała Kancelaria, ustawa stanowi, że od 1 kwietnia 2023 r. do 28 lutego 2025 r. w przypadku dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej  systemie  elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej i osoby fizyczne będące nabywcą tego gazu, tej energii lub usługobiorcą tych uprawnień, jeżeli łącznie są spełnione określone w ustawie warunki.

Dodano, że w takiej sytuacji dostawca lub usługodawca nie rozlicza podatku należnego, a kwotępodatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu nabycia towaru lub usługi.

Jak podała KPRP, zmiany w pozostałych ustawach dotyczą m.in.: udzielania i rozliczania dotacji celowej ze środków Funduszu Edukacji Finansowej, przeznaczenia środków Funduszu Rekompensat Pośrednich Kosztów Emisji, źródeł przychodów oraz przeznaczenie środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk