more_horiz

Niższe ceny gazu dla piekarni. Wiceminister klimatu: pracujemy nad wsparciem także innych branż

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 19:52
- Wiem, że na stole lada moment pojawi się kolejna oferta dla właściwie wszystkich przedsiębiorców. Jest trochę za wcześnie na szczegóły, ale ona pewnie za chwilę w przestrzeni publicznej zabrzmi. To nie jest tak, że my nie myślimy o wszystkich - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, wiceminister klimatu i środowiska, komentując propozycję wsparcia branży piekarniczej w zakresie cen gazu.
Anna Łukaszewska-Trzeciakowska
Anna Łukaszewska-TrzeciakowskaFoto: PR24

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od 1 kwietnia małe i średnie piekarnie będą mogły korzystać z preferencyjnych cen gazu - 200 zł i 17 gr za megawatogodzinę. Szef rządu ogłosił nową formę wsparcia dla branży piekarniczej, odwiedzając lokalną piekarnię w Dąbrówce na Mazowszu. Limit wsparcia dla piekarni będzie wynosił równowartość maksymalnie 200 tys. euro na przedsiębiorstwo - zgodnie z wymogami Unii Europejskiej.

Wiceminister klimatu: UE nie pomaga nam we wsparciu przedsiębiorców

W Polskim Radiu 24 o zapowiedzi premiera mówiła wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Jak wyjaśniła w audycji, rząd po kolei próbuje każdą kolejną branżę, która wymaga takiego wsparcia, obejmować różnego rodzaju pomocą, jednak polskie władze są ograniczone między innymi przepisami unijnymi.

- Po kolei próbujemy każdy z tych elementów życia gospodarczego potraktować w taki sposób, żeby w tak samo ograniczonym stopniu były dotknięte wojną energetyczną. Nie pomaga nam w dużej części tej pracy Unia Europejska właśnie dlatego, że nie pozwala wspierać - jeśli chodzi o gaz - właściwie nikogo - mówiła wiceminister.

Jak wytłumaczyła Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, cena gazu w sposób szczególny wpływa na ceny pieczywa, a tymczasem chleba zabraknąć nie może, ani jego cena nie może za bardzo wzrosnąć. - Dlatego myśmy zdecydowali się na taką pomoc de minimis, na którą mamy zgodę, dotyczącą właśnie małych i średnich przedsiębiorstw, produkujących pieczywo i chleb w tym zakresie, w którym możemy - dodała.

"Myślimy o wsparciu wszystkich branż"

Wiceminister klimatu podkreśliła, że rządowa pomoc jest coraz szersza, kolejne resorty przygotowują kolejne programy dla kolejnych branż, np. dla tych branż energochłonnych. Nie wszystko udało się jednak włączyć do tego projektu dotyczącego piekarń.

- Rozmawiamy również z dostawcami gazu, z tymi, którzy sprzedają, dostarczają gaz - żeby takie specjalne oferty były też dla innych branż. Ciepłownictwo jest objęte ofertą największego dostawcy gazu z maksymalną odciętą ceną 400 zł, z tą długoterminową umową, która gwarantuje rozłożenie tych należności - wymieniała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

- Wiem, że na stole lada moment pojawi się kolejna oferta dla właściwie wszystkich przedsiębiorców. Jest trochę za wcześnie na szczegóły, ale ona pewnie za chwilę w przestrzeni publicznej zabrzmi. To nie jest tak, że my nie myślimy o wszystkich - wyjaśniła.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
25:17 PR24 2023_02_03-15-34-01_Trzeciakowska.mp3 Anna Łukaszewska-Trzeciakowska o wsparciu piekarni i cukierni oraz innych branż w zakresie cen gazu ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Anna Łukaszewska-Trzeciakowska (wiceminister klimatu i środowiska)
Data emisji: 3.02.2023
Godzina emisji: 15.34

IAR/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także