more_horiz
Gospodarka

UE ingeruje w polskie lasy? Anna Moskwa: nie oddamy ich w zarządzanie Unii

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 12:01
- Nie oddamy Lasów Państwowych w zarządzanie prywatne ani w zarządzanie Unii Europejskiej - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. - Będziemy się bronić w Unii Europejskiej i wierzę, że tę wojnę wygramy - dodała.
Do zmiany traktatów konieczna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw Wspólnoty
Do zmiany traktatów konieczna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw WspólnotyFoto: Shutterstock/NK

Anna Moskwa wzięła udział w naradzie terenowej dotyczącej działań pomocowych Lasów Państwowych na rzecz Ukrainy.

- Jestem z tej ziemi, jestem z Zamościa. Ta otwartość na Ukrainę zawsze tutaj była. Wierzę, że dzięki tym wydarzeniom, bardzo tragicznym, będziemy z Ukrainą jeszcze bliżej współpracować, bo Lasy Państwowe nie mają granic - powiedziała w Tomaszowie Lubelskim minister klimatu.

Podziękowała leśnikom za ich codzienną pracę. - W ostatnim czasie, mimo tej ogromnej pracy, którą robicie, mimo poprawiającego się stanu zasobów leśnych, spotykacie się z dużą ilością negatywnych komentarzy, atakami medialnymi - stwierdziła Moskwa.

Polska nie odda zarządzanie lasami

Minister odniosła się też do pomysłu Parlamentu Europejskiego przeniesienia leśnictwa z kompetencji krajowych do wspólnych UE.

- Będziemy się bronić w Unii Europejskiej i wierzę, że tę wojnę wygramy. Na pewno będziemy mieć większość przy naszych postulatach, bo trudno, by któreś z państw europejskich chciało oddać swoje zasoby leśne w zarządzanie Unii. My się nie zgodzimy. Nie oddamy Lasów Państwowych w zarządzanie prywatne ani w zarządzanie Unii Europejskiej - podkreśliła szefowa MKiŚ.

W styczniu br. Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego wydała pozytywną opinię ws. zmiany traktatów, która przeniosłaby leśnictwo z kompetencji krajowych do tzw. kompetencji dzielonych między UE a państwa członkowskie. Do zmiany traktatów konieczna jest jednomyślna zgoda wszystkich państw Wspólnoty.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk