more_horiz
Gospodarka

"Nie żałujemy pieniędzy na edukację". Zobacz, na czym Polacy oszczędzają najczęściej

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2023 10:30
Ograniczanie wydatków z powodu inflacji zadeklarowało 86 proc. kobiet oraz 79 proc. mężczyzn. Najczęściej oszczędzają osoby z wykształceniem wyższym. 53 proc. ankietowanych nie oszczędza na edukacji - wynika z badania firmy Tutore Poland.
Jak wynika z badania - 53 proc. ankietowanych nie oszczędza na edukacji.
Jak wynika z badania - 53 proc. ankietowanych nie oszczędza na edukacji.Foto: fizkes/shutterstock.com

Polacy oszczędzają głównie na ubraniach

Zgodnie z raportem, Polacy najczęściej oszczędzają na ubraniach (24 proc.) i rozrywce w postaci książek, biletów do kina czy teatru (21 proc.) 18 proc. ogranicza wydatki na podróże, 16 proc. na gadżety i elektronikę, 8 proc. na jedzenie, a 5 proc. na kosmetyki.

66 proc. respondentów, by zaoszczędzić gotuje w domu i ogranicza wyjście do restauracji, 53 proc. kontroluje zużycie wody i prądu, 51 proc. kupuje na wyprzedażach, 48 proc. decyduje się na zakupy online, ponieważ jest taniej, a 43 proc. planuje większe wydatki z wyprzedzeniem - stwierdzono.

Jak wynika z badania, 53 proc. ankietowanych nie oszczędza na edukacji, 25 proc. ogranicza wydatki związane z edukacją, a 22 proc. nie ma zdania. Zaznaczono, że największymi zwolennikami kształcenia są osoby z wyższym wykształceniem - 60 proc. respondentów z tej grupy nie oszczędza na edukacji.

Edukacja priorytetem

- Nie żałujemy pieniędzy na edukację, bo wiemy, że kształcenie w dłuższej perspektywie pomoże nam powiększyć kompetencje czy uzyskać zupełnie nowe umiejętności. Te z kolei są niezmiernie ważne w kontekście awansu, przebranżowienia czy zmiany pracy. Z naszych analiz wynika, że co trzeci badany Polak inwestuje w swoją edukację, właśnie po to, by zmienić miejsce zatrudnienia - przekazał prezes Tutore Poland Marcin Grzelak.

Czytaj także:

Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej grupie Polaków w wieku 20-55 lat metodą DIY na platformie Omnisurv w styczniu 2023 r.

PAP/IAR/PR24/akg