more_horiz
Gospodarka

Czy jest szansa ta tańsze bilety lotnicze? Wiceprezes LOT-u wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 11:11
Wiceprezes PLL LOT Michał Fijoł powiedział, że mimo taniejącej ropy naftowej, nie ma co liczyć na tańsze bilety lotnicze. Zaznaczył, że cena paliwa lotniczego cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie.
W 2022 roku LOT przyniósł ponad 100 milionów złotych zysku netto.
W 2022 roku LOT przyniósł ponad 100 milionów złotych zysku netto.Foto: Karol Ciesluk/ Shutterstock

Michał Fijoł wskazał także, że na koszt paliwa składają się także inne opłaty. Chodzi między innymi o marżę rafineryjną, czy marżę portu lotniczego. Podkreślił, że w wielu miejscach, do których LOT lata, ceny są ustalane administracyjnie. Dlatego też baza cenowa dla przewoźnika lotniczego się nie zmienia.

Rosną koszty

Dodał, że linie lotnicze, w tym PLL LOT, ponoszą także inne koszty, które wpływają na cenę biletów. A te cały czas rosną, między innymi z powodu inflacji. Dlatego też nie ma w tej chwili co liczyć na tańsze bilety.

Michał Fijoł powiedział, że przewoźnik będzie zdolny do rozpoczęcia spłaty pomocy publicznej. W 2023 roku LOT jest zobowiązany do zwrotu państwowej pożyczki.

Wiceprezes wskazał, że w 2022 roku LOT przyniósł ponad 100 milionów złotych zysku netto, co oznacza, że firma jest rentowna. Podkreślił, że za tym sukcesem stoi powrót pasażerów biznesowych. Nastąpiło to w drugiej połowie zeszłego roku.

Rozbudowa siatki połączeń

Michał Fijoł zaznaczył, że w najbliższym czasie jest szansa na stabilną rentowność LOT-u, a co za tym zdolność do spłaty zobowiązań. Ma to gwarantować między innymi rozbudowana siatka połączeń. W tej chwili narodowy przewoźnik ma ponad 120 destynacji rozkładowych oraz ponad 30 czarterowych. Wiceprezes PLL LOT podkreślił, że siatka jest na tyle rozbudowana, że można liczyć na wysoką rentowność w tym i w przyszłych latach.

Posłuchaj

00:28 12258416_2.mp3 Wiceprezes PLL LOT Michał Fijoł - o cenach biletów lotniczych. (IAR)

Czytaj także:

Posłuchaj

00:30 12258453_2.mp3 Wiceprezes Polskich Linii Lotniczych LOT Michał Fijoł - o szansach na stabilną rentowność LOT - u. (IAR)

IAR/PR24/akg