more_horiz
Gospodarka

Bezpieczny 2-procentowy kredyt mieszkaniowy ze stałą stopą. Projekt trafił już do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 16:09
Do Sejmu wpłynął rządowy projekt o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Rada Ministrów przyjęła go na posiedzeniu 14 marca.
Zgodnie z projektem przygotowywanej ustawy, będzie można założyć konto oszczędnościowe na cele mieszkaniowe.
Zgodnie z projektem przygotowywanej ustawy, będzie można założyć konto oszczędnościowe na cele mieszkaniowe.Foto: Shutterstock/XanderSt

Proponowane przepisy przewidują między innymi wprowadzenie bezpiecznego kredytu 2-procentowego ze stałą stopą, do którego dopłaci państwo. Projekt przewiduje między innymi, że kredyt ze stałą stopą będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie miała i nie ma mieszkania.

Warunek wieku

W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka warunek wieku będzie musiało spełnić przynajmniej jedno z nich. Kredyt będzie można otrzymać w wysokości do 500 tysięcy złotych, w przypadku małżeństw lub posiadania co najmniej jednego dziecka - do 600 tysięcy. Przy kupnie mieszkania lub domu nie będzie obowiązywał limit ceny za metr kwadratowy. Kredyt będzie dotyczył mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym.

Zgodnie z projektem ustawy, będzie można też założyć konto oszczędnościowe na cele mieszkaniowe. Trzeba będzie na nim systematycznie oszczędzać od 3 do 10 lat. Minimalna wpłata wyniesie 500 złotych miesięcznie, maksymalna - 2 tysiące złotych miesięcznie.

Kto będzie mógł otworzyć konto?

Konto będzie mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania. Konto mieszkaniowe będzie można założyć małoletniemu powyżej 13. roku życia.

Czytaj także:

Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy w ciągu 10 lat około 16 miliardów złotych. Przepisy mają wejść w życie 1 lipca tego roku.

Rządowy projekt o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe ma nadany numer druku i został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.

IAR/PR24/akg