more_horiz
Gospodarka

Agencja S&P o prognozach wzrostu gospodarczego Polski. Co ze stopami procentowymi?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 11:11
Agencja S&P Global Ratings podtrzymała prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce w 2023 r. na poziomie 0,9 proc. rdr., a na 2024 r. podwyższyła o 0,2 pp. do 3,4 proc. - podano w raporcie S&P. Agencja nie spodziewa się obniżek stóp przez RPP w 2023 r.
Agencja SP opublikowała raport z prognozami gospodarczymi.
Agencja S&P opublikowała raport z prognozami gospodarczymi.Foto: Shutterstock/gary yim

S&P prognozuje średnioroczną inflację w Polsce (HICP) w 2023 r. na poziomie 11,8 proc., w 2024 r. 6,2 proc.

Według S&P RPP utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie 6,75 proc. do końca 2023 r. W 2024 r. agencja spodziewa się obniżek stopy referencyjnej łącznie o 150 pb. (5,25 proc. na koniec roku), a w 2025 r. o kolejne 175 pb. (3,50 na koniec okresu).

Rating stabilny

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Perspektywy gospodarcze w Polsce. Źródło: PAP Perspektywy gospodarcze w Polsce. Źródło: PAP

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący o przyszłych tendencjach w gospodarce, w marcu br. spadł o 0,8 pkt wobec wartości ze stycznia i lutego - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC. Gospodarka w dalszym ciągu hamuje - dodano.

Według ekspertów BIEC niewielka poprawa wskaźnika pod koniec ubiegłego roku miała charakter incydentalny i nie przyniosła utrwalenia sygnałów, które miałyby zapowiadać ewentualne ożywienie. Gospodarka w dalszym ciągu hamuje, kurczy się popyt, wysoka inflacja i niepewność utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej i ograniczają plany inwestycyjne firm i plany zakupowe gospodarstw domowych - wskazało BIEC.

Czytaj także:

PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib