more_horiz
Gospodarka

Prezes NBP o złotym. "Własna waluta przynosi wiele korzyści"

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 12:07
- Złoty jest jedną ze składowych polskiego sukcesu gospodarczego. Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
Prezes NBP podkreślił rolę gotówki w obrocie gospodarczym jako stabilizatora gospodarki, zwłaszcza w okresach kryzysowych
Prezes NBP podkreślił rolę gotówki w obrocie gospodarczym jako stabilizatora gospodarki, zwłaszcza w okresach kryzysowychFoto: Shutterstock/Skorzewiak

"Własna waluta przynosi wiele korzyści, dzięki własnej walucie pozwalającej na suwerenną politykę monetarną Polska od lat może cieszyć się stabilnym wzrostem gospodarczym. Złoty jest jedną ze składowych polskiego sukcesu gospodarczego" - napisał prezes Glapiński w liście do uczestników odbywającej się w Warszawie konferencji "Forum Suwerenności Monetarnej". 

Adam Glapiński podkreślił konieczność utrzymania złotego jako waluty narodowej. "Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego" - stwierdził prezes NBP.

Dostęp do gotówki

W swoim liście prezes NBP podkreślił rolę gotówki w obrocie gospodarczym jako stabilizatora gospodarki, zwłaszcza w okresach kryzysowych. Przypomniał o tym, jak rósł popyt na gotówkę w początkowym okresie napaści Rosji na Ukrainę.

"Tylko w okresie od 24 lutego do 7 marca NBP zaspokoił niespotykany dotąd popyt na gotówkę o łącznej wartości 42 mld zł, a więc na poziomie zbliżonym do tego z całego I kw. 2021 r. Tylko 28 lutego zanotowano historycznie wysoki poziom pobrań, sięgających 12,5 mld zł. To jest 17-krotność średnich pobrań dziennych z 2021 r." - podał prezes banku centralnego.

Wskazał także, że poprzedni rekord wypłat gotówki padł na początku pandemii COVID-19, kiedy to 13 marca 2020 r. ich wartość wyniosła 6 mld zł.

Gospodarka potrzebuje własnej waluty

"Posiadanie własnej waluty - złotego, suwerennego w swoich decyzjach Narodowego Banku Polskiego, realizującego suwerenną politykę pieniężną, stwarza warunki do podejmowania działań, zgodnych z potrzebami polskiej gospodarki, uwzględniającej jednocześnie potrzeby społeczne. Dostrzegając równoważną rolę obu rodzajów płatności - gotówkowych i bezgotówkowych - NBP dbał będzie o zapewnienie każdemu możliwości swobodnego wyboru formy realizacji płatności, zwracając uwagę na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa realizowanych przy ich wykorzystaniu transakcji" - zadeklarował Adam Glapiński.

Posłuchaj
00:17 IAR/Augustyniak: List w imieniu prezesa Adama Glapińskiego odczytała dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego w NBP Barbara Jaroszek (IAR) List w imieniu prezesa Adama Glapińskiego odczytała dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego w NBP Barbara Jaroszek (IAR)

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk