more_horiz
Gospodarka

Porozumienie państw UE ws. pakietu gazowego. Anna Moskwa: bardzo dobry dokument

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2023 19:47
Unijne kraje porozumiały się w sprawie pakietu gazowego, który zawiera zapisy uderzające w Rosję. Ostateczny kształt regulacji będzie zależał od wyniku negocjacji państw członkowskich z Parlamentem Europejskim.
Minister klimatu i środowiska anna Moskwa.
Minister klimatu i środowiska anna Moskwa.Foto: twitter/MKiŚ

W stanowisku przyjętym dziś przez ministrów do spraw energii unijnych krajów zapisano, że bezpieczeństwo energetyczne całej Wspólnoty będzie brane pod uwagę przy uruchamianiu połączeń gazowych z państw trzecich.

"Bardzo dobry antyrosyjski i antybiałoruski dokument"

Zadowolona z uzgodnienia przepisów w takim kształcie była minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

- Bardzo dobry antyrosyjski i antybiałoruski dokument. Takiego instrumentu zabrakło przy Nord Stream 1 i Nord Stream 2 Różne próby nasze, ukraińskie, ale też wielu innych państw blokowania tego połączenia były ignorowane. Na dzisiaj byśmy mogli użyć tej ścieżki i być po bezpiecznej stronie gdyby jakakolwiek próba takiego połączenia miała powstać - podkreśliła minister Anna Moskwa.

Gwarancje dla państw członkowskich

W pakiecie są też gwarancje dla państw członkowskich, że będą one mogły wstrzymać import gazu czy LNG z Rosji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego. Są też zapisy dotyczące certyfikacji operatorów odpowiedzialnych za magazynowanie gazu. W praktyce będzie to oznaczało wyrzucenie Rosjan z unijnego rynku.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/PR24/akg