more_horiz
Gospodarka

Eksperci: do końca roku nastąpi niewielki wzrost stopy bezrobocia

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 12:33
Ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego spodziewają się niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia do końca tego roku. W swoim komentarzu do środowych danych GUS wskazali, że spowolnienie gospodarcze w niewielkim stopniu wpływa na kondycję rynku pracy.
Polski Instytut Ekonomiczny: spadła liczba osób długotrwale bezrobotnych
Polski Instytut Ekonomiczny: spadła liczba osób długotrwale bezrobotnychFoto: Shutterstock/BAZA Productionv

Główny Urząd Statystyczny podał w środę, że stopa bezrobocia spadła w marcu do 5,4 proc. z 5,5 proc. miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła 846,9 tys. wobec 864,8 tys. osób miesiąc wcześniej. Jak dodał GUS, w końcu marca 152 zakłady zadeklarowały zwolnienie 14,7 tys. pracowników, w tym 3,4 tys. osób z sektora publicznego.

"Spodziewamy się niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia do końca tego roku. Wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych będzie skutkiem ograniczania działalności przez przedsiębiorców wraz ze spowolnieniem gospodarczym" - stwierdzono w komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wskazano w nim, że spowolnienie gospodarcze w niewielkim stopniu wpływa na kondycję rynku pracy. Ekonomiści PIE wskazali, że liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych pozostaje na stabilnym poziomie - jest o 1 proc. niższa niż rok temu.

Posłuchaj
00:24 IAR/Prostak: Sergiej Druczyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego powiedział, że spodziewają sie niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia (IAR) Sergiej Druczyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego powiedział, że spodziewają sie niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia (IAR)

Sytuacja na rynku jest stabilna

Ekonomiści ocenili, że sytuacja rynku pracy jest stabilna - spowolnienie gospodarcze ma mały wpływ na zatrudnienie w sektorach mniej dotkniętych przez kryzys.

"Słabsze wyniki gospodarcze w pierwszych trzech kwartałach przyczynią się jednak do zmniejszenia nowych ofert pracy. W marcu powstało ich 97 tys. To o 31 proc. mniej niż rok temu. Mniej dostępnych ofert osłabi tempo wzrostu wynagrodzeń" - dodano.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny. Przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

Posłuchaj
00:24 IAR/Prostak: Sergiej Druczyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego mówi, że sytuacja na rynku pracy jest stabilna (IAR) Sergiej Druczyn z Polskiego Instytutu Ekonomicznego mówi, że sytuacja na rynku pracy jest stabilna (IAR)

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl/mk