Eksperci: inflacja będzie nadal hamować, pod koniec roku może być jednocyfrowa
Proces wyhamowania inflacji będzie długotrwały; w maju inflacja spadnie o kolejny punkt procentowy, ale obniży się głównie tempo wzrostu cen żywności - prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem ekonomistów pod koniec roku CPI spadnie poniżej 10 proc.
2023-04-28, 11:49
Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2023 r. wzrosły o 14,7 proc. w stosunku do kwietnia 2022 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,7 proc. W marcu inflacja wyniosła 16,1 proc. rdr a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,1 proc.
"Inflacja ponownie obniżyła się w kwietniu za sprawą cen żywności i energii. Przewidujemy, że kolejne miesiące przyniosą kontynuację trendu. Szybki wzrost cen jest jednak wciąż bardzo powszechny - dlatego inflacja bazowa utrzymuje się na podwyższonym poziomie" - ocenili ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
Ich zdaniem inflacja bazowa dalej pozostaje dwucyfrowa. Szacują, że w kwietniu sięgnęła 12,2 proc. W marcu - według wyliczeń NBP - inflacja bazowa wyniosła 12,3 proc.
Dłuższe hamowanie
"Uważamy, że proces wyhamowania inflacji będzie długotrwały. Spodziewamy się, że w maju inflacja spadnie o kolejny punkt procentowy, ale ponownie głównie obniży się tempo wzrostu cen żywności" - poinformowali analitycy. Zwrócili uwagę, że tempo wzrostu cen w większość kategorii dóbr i usług, które tworzą inflację bazową, pozostaje na najwyższych poziomach od 2000 r., a perspektywy na wyraźną zmianę trendu są "nikłe".
Ekonomiści instytutu prognozują, że inflacja pozostanie dwucyfrowa przez większą część roku.
REKLAMA
Posłuchaj
Pod koniec roku "jednocyfrowa"
"Spodziewamy się, że na koniec roku dalej będzie zbliżona do 9 proc. Spadek cen żywności i energii będzie znaczący, jednak ceny usług wciąż będą rosnąć w tempie przekraczającym 10 proc. Dlatego też inflacja bazowa na koniec 2023 r. będzie wyższa niż główny wskaźnik CPI” – stwierdzono w komentarzu PIE.
Również ekonomistka PKO Banku Polskiego Urszula Kryńska uważa, że jest szansa na to, aby pod koniec roku inflacja osiągnęła poziom jednocyfrowy.
Posłuchaj
"Aktualne szacunki wskazują, że inflacja utrzyma dwucyfrowy poziom do września br., po czym do końca roku będzie kształtować się w okolicach 9 do 10 proc. (ale bez przekroczenia tej górnej granicy). Średniorocznie, tym samym, wskaźnik CPI może wynieść w 2023 r. około 13 proc. wobec 14.4 proc. w 2022 r. Dane te nie mają wpływu na moje oczekiwania co do polityki RPP. Spodziewam się stabilizacji stóp procentowych co najmniej do końca br." - uważa główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.
Pełne dane na temat inflacji w kwietniu GUS poda 15 maja.
REKLAMA
Pełne dane na temat inflacji w kwietniu GUS poda 15 maja.
Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.
Posłuchaj
Czytaj także:
- Inflacja w kwietniu dalej w trendzie spadkowym. GUS podał najnowsze dane
- Czy inflacja zacznie spadać? Eksperci PIE przedstawili swoje prognozy
- Spadek inflacji. Są najnowsze dane GUS
IAR/PAP/PR24.pl/mk/PR1/Błażej Prośniewski
REKLAMA