Świadczenie przedemerytalne. Co zrobić, aby je otrzymać? Jest kilka warunków

Świadczenie przedemerytalne, kiedyś znane było jako zasiłek przedemerytalny. To specjalne środki finansowe przyznawane osobom w wieku przed przejściem na emeryturę, które utraciły dotychczasowe źródło utrzymania.

2023-05-08, 09:44

Świadczenie przedemerytalne. Co zrobić, aby je otrzymać? Jest kilka warunków
Projekt ustawy zakłada, że czternastka w pełnej wysokości wyniesie 1.588,44 zł brutto, czyli tyle, ile wynosi obecnie minimalna emerytura.Foto: Shutterstock/Lucigerma

Jak zwaraca uwagę portal strefabiznesu.pl, aby otrzymać świadczenie emerytalne, trzeba jednak spełnić określone warunki. Dla kogo jest świadczenie przedemerytalne i co trzeba zrobić, aby je otrzymywać co miesiąc?

Świadczenie przedemerytalne od marca 2023 r. to 1600,70 zł brutto miesięcznie. Wyższe świadczenie otrzymać mogą osoby, które utraciły prawo do renty z powodu niezdolności do pracy.

Warunki otrzymania świadczenia

Aby otrzymać świadczenie przedemerytalne trzeba: posiadać status osoby bezrobotnej, należy wykazać indywidualną sytuację. Indywidualna sytuacja dotyczy wieku, jak długo pracowała konkretna osoba oraz powodów, dlaczego teraz już nie pracuje. Trzeba spełnić zarówno warunki wspólne do przyznania świadczenia przedemerytalnego, jak i warunki indywidualne, podaje portal.

Świadczenie przedemerytalne - jakie są warunki wspólne?

Jak wyjasnia strefabiznesu.pl warunki wspólne to:

REKLAMA

  • pobieranie zasiłku przez co najmniej 180 dni potwierdzone przez urząd pracy zaświadczeniem,
  • bycie aktualnie zarejestrowanym bezrobotnym potwierdzone przez urząd pracy zaświadczeniem,
  • nie można odmówić przyjęcia zatrudnienia lub pracy zarobkowej i musi to być potwierdzone przez urząd pracy zaświadczeniem,
  • wniosek o świadczenie przedemerytalne został złożony w przeciągu miesiąca od momentu wydania przez urząd pracy zaświadczenia potwierdzającego pobieranie zasiłku dla bezrobotnych przez 180 dni.

Jeżeli w trakcie pobierania zasiłku dla bezrobotnych byłeś zatrudniony w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych, albo innej pracy zarobkowej, a wykonywanie tych prac zakończyło się po 180 dniach pobierania zasiłku, wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego musisz złożyć w ciągu 30 dni od dnia ustania tego zatrudnienia. Jeśli przekroczysz ten termin otrzymasz decyzję o odmowie świadczenia przedemerytalnego - informuje ZUS na swojej stronie internetowej.

Sytuacje szczególne

Jest jednak możliwość zgłoszenia wniosku o przywrócenie terminu na złożenie wniosku. Są to szczególne przypadki o których również warto pamiętać. 

Warunki indywidualne:

  • firma, w której pracowaliśmy została zlikwidowana,
  • były zwolnienia grupowe i likwidacja stanowisk pracy,
  • zlikwidowaliśmy działalność gospodarczą,
  • straciliśmy prawo do renty.

Jeżeli poprzedni pracodawca zlikwidował działalność lub stał się niewypłacalny należy pamiętać, że zatrudnienie u niego nie mogło być krótsze, niż pół roku, osoba taka powinna ukończyć 56 lat (kobiety) lub 61 lat (mężczyźni) oraz posiadać przepracowany czas niezbędny uprawniający do emerytury, czyli 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny.

REKLAMA

Jeżeli jednak kobieta pracowała co najmniej 34 lata, a mężczyzna 39 lat - w takiej sytuacji były pracownik od razu może przejść na emeryturę.

Jeżeli umowa została rozwiązana z powodu likwidacji stanowiska pracy lub zwolnień grupowych, wówczas: zatrudnienie u tego pracodawcy nie mogło być krótsze, niż 6 miesięcy, pracownik powinien mieć ukończone 55 lat (jeżeli jest kobietą) lub 60 lat (jeżeli jest mężczyzną), okres pracy wymagany do emerytury to przepracowane 30 lat w przypadku kobiety i 35 lat w przypadku mężczyzny.

Ponadto, jeżeli mężczyzna przepracował 40 lat lub kobieta 35 lat, a przyczyna rozwiązania umowy o pracę leży po stronie pracodawcy - w takiej sytuacji można przejść na emeryturę bez względu na wiek pracownika.

Własna firma

Jeżeli ogłaszamy upadłość własnej firmy wówczas, warunkami, które trzeba spełnić są:

REKLAMA

  • pozarolnicza działalność gospodarcza prowadzona była bez przerw z do momentu ogłoszenia upadłości co najmniej przez 2 lata, a składki społeczne były w tym czasie opłacane,
  • kobieta ukończyła 56 lat, a mężczyzna 61,
  • przepracowane co najmniej 20 lat dla kobiety i 25 lat dla mężczyzny.

Jeżeli renta z powodu niezdolności do pracy już nie przysługuje, to wówczas konieczne jest, aby:

  • osoba zarejestrowała się w urzędzie pracy w czasie 30 dni od momentu, gdy prawo do renty ustało,
  • pobierała rentę przez 5 lat bez przerw,
  • ukończyła 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni),
  • przepracowała 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni).
Czytaj także:

Strefabiznesu.pl/PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej