more_horiz
Gospodarka

Krajowy System e-Faktur. Rząd przyjął odpowiedni projekt

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2023 14:39
Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF) - podało Ministerstwo Finansów. Według resortu, projektowana ustawa pozwoli na wprowadzenie jednolitego standardu e-faktury.
Polscy przedsiębiorcy od ponad roku mają możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF, a obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie od 1 lipca 2024 r.
Polscy przedsiębiorcy od ponad roku mają możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF, a obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie od 1 lipca 2024 r.Foto: Shutterstock/DarSzach

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt o KSeF ma na celu przyspieszenie cyfryzacji sektora publicznego, ustawa w znaczący sposób ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie biznesu - podało Ministerstwo Finansów.

 Szybsze procesowanie dokumentu

"Jednolity standard e-faktury uprości proces dokumentowania transakcji, przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów. Szybsze procesowanie dokumentu to niższe koszty. Podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych - w tym analityki, ale także w innych obszarach prowadzonej przez nich działalności" - czytamy w komunikacie.

Jak przypomniał resort finansów, polscy przedsiębiorcy od ponad roku mają możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF, a obowiązek e-fakturowania wejdzie w życie od 1 lipca 2024 r.

Szczegóły projektu

Projekt zakłada także wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji - WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa) - poprzez rozbudowę i dostosowanie funkcjonujących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych - PUESC), podano.

Proponowane rozwiązania bazują na rozszerzeniu potencjału już funkcjonujących narzędzi KAS i nie wymagają technologicznego wdrożenia u podatników. Projekt nie wymaga dodatkowych wdrożeń u przedsiębiorców, nie ogranicza również dostępu do instrumentów, takich jak WIS, WIA, WIT i WIP.

Czytaj także:

PAP/ISBnews/IAR/PR24.pl/mk

REKLAMA