more_horiz
Gospodarka

Kolejne odcinki trasy S8 mogą wkraczać w fazę realizacji. Dokumenty podpisane

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 11:06
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał aneks do programu inwestycji, które umożliwiają rozpisanie przetargu na budowę nowych odcinków trasy ekspresowej S8. Powstaną one na Dolnym Śląsku.
Trasa S8 jest jedną z najdłuższych i najważniejszych dróg szybkiego ruchu w Polsce
Trasa S8 jest jedną z najdłuższych i najważniejszych dróg szybkiego ruchu w PolsceFoto: Twitter/GDDKiA/Krzysztof Nalewajko

Droga krajowa numer 8 na południe od Wrocławia nie jest bezpieczną trasą.  Od wielu lat na tym odcinku dochodzi tam do wielu wypadków. Natężeniu ruchu jest bardzo wysokie, a to powoduje zwiększone ryzyko kolizji.

Trasa ta ma bardzo duże znaczenie, ze względu na fakt, że prowadzi na południe województwa dolnośląskiego do granicy z Czechami. Z tego powodu ma charakter międzynarodowy, a po trasie tej jeździ dużo samochodów ciężarowych.

- Polskie drogi stają się drogami bezpiecznymi. Są znacznie bezpieczniejsze, niż kilka lat temu. Droga numer osiem była przez lata uznawana za jedną z najbardziej niebezpiecznych. To na tej drodze ginęło najwięcej uczestników ruchu drogowego. Priorytetem rządu od dawna są bezpieczne polskie drogi i robimy wszystko, by dotrzymać słowa – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Rozbudowa trasy S8

Ciągła rozbudowa S8 trwa już od wielu lat. Trasa ta biegnie wzdłuż drogi krajowej nr 8, która jest najdłuższą taką drogą w całej Polsce. Łączy ona granicę z Czechami w Kudowie-Zdroju z granicą z Litwą w Budzisku.

Budowa trasy S8 w tym regionie została podzielona na trzy odcinki. Ich łączna długość, to prawie 90 kilometrów. 

Odcinek pierwszy: Kłodzko - Ząbkowice Śląskie, odcinek drugi, to  Ząbkowice Śląskie - Łagiewniki oraz odcinek trzeci; Łagiewniki - Wrocław (Magnice). Dodatkowo poszczególne odcinki zostały podzielone na siedem zadań.

Jednym z pierwszych odcinków, które budowa właśnie się zaczyna jest fragment trasy z Wrocławia do miejscowości Bardo. To niewielkie, pięknie położona miejscowość nad Nysą Kłodzką. Znana jest między innymi miłośnikom kajakarstwa, ze względu na organizowane liczne spływy odbywające się w okolicy.

Nowy odcinek drogi

W planach jest budowa nowego odcinka drogi ekspresowej S8 - pomiędzy podwrocławskimi Magnicami a Bardem - o długości 64 kilometrów. W bardziej odległej przyszłości S8 ma być pociągnięta do Kłodzka. Dziś z Magnic do Barda najkrótsza i często najszybsza trasa prowadzi przez Kobierzyce, Jordanów Śląski, Niemczę i Ząbkowice Śląskie - to trasa krajowa numer 8.

- To arteria życia dla całego regionu. Budowa trasy ekspresowej zakończy uciążliwość podróży, ale także otworzy nasz region dla inwestorów, którzy chcą budować swoje firmy. Otworzy także  region na turystów. Dzięki decyzji ministra infrastruktury, za kilka dni będzie możliwe rozpisanie pierwszych przetargów na budowę nowych odcinków trasy S8 w formule "Projektuj i Buduj" - powiedział minister Michał Dworczyk.

Dzięki podpisanym właśnie dokumentom, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie mogła rozpisać przetarg na wykonanie inwestycji. Wyłoniona w ten sposób firma będzie odpowiedzialna zarówno za stworzenie projektu, jak i wykonanie prac budowlanych. Inwestycja jest realizowana w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r.

Trasa S8 jest jedną z najdłuższych i najważniejszych dróg szybkiego ruchu w Polsce. Docelowo połączy północny wschód kraju z południowym zachodem. Łączy Białystok z Warszawą, Piotrkowem Trybunalskim  i Wrocławiem. Po raz pierwszy koncepcja jej budowy pojawiła się w 1993 r.

Czytaj także:

IAR/Aleksander Pszoniak/PR24.pl/mk