more_horiz
Gospodarka

Jakie nastroje panują na rynku pracy? Znamy wyniki badań CBOS-u

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 14:22
Blisko trzy czwarte pracujących zarobkowo deklaruje poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia - wynika z kwietniowego badania CBOS, któego wyniki opublikowano dziś.
W kwietniu, w porównaniu z marcem, odnotowano stabilizację nastrojów w zakładach pracy - podał CBOS.
W kwietniu, w porównaniu z marcem, odnotowano stabilizację nastrojów w zakładach pracy - podał CBOS.Foto: Shutterstock/Firma V

Mniejsze lub większe poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia w kwietniu deklarowało 73 procent badanych. Nieznacznie w porównaniu z marcowym badaniem (o 1 punkt procentowy, do 23%) wzrósł odsetek liczących się z możliwością utraty pracy.

W kwietniu oceny sytuacji na lokalnych rynkach pracy minimalnie się pogorszyły.

Najtrudniej o pracę na wsi i w małych miastach

W porównaniu z marcem o 3 punkty procentowe przybyło badanych wskazujących na trudności ze znalezieniem zatrudnienia w miejscu zamieszkania lub jego okolicy (23%).

Najgorzej sytuację w swoim miejscu zamieszkania lub jego okolicy ocenili mieszkańcy wsi i miast poniżej 20 000 - co dwudziesty z nich utrzymywał, że nie można tam znaleźć żadnej pracy, a odpowiednio 26% i 24% deklarowało, że znalezienie pracy jest trudne.

Sytuacja, raczej bez znmian

Z badania wynika, że w kwietniu, tak jak miesiąc wcześniej, trzy piąte (60 proc.) pracujących zarobkowo uważało, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w ich zakładach pracy pozostanie bez zmian, a 13 proc. spodziewało się jej pogorszenia. 17 proc. badanych liczyło na poprawę (spadek o 1 punkt). 9 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Czytaj także:

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

IAR/PR24/akg