more_horiz
Gospodarka

Znamy szczegóły rynkowej części Mieszkania Plus. Nowa oferta "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 15:43
Będzie możliwość wykupu lokalu z programu Mieszkanie Plus na zasadach bezpiecznego kredytu albo opcja "dojścia do własności" z dopłatą państwa - poinformował minister rozwoju Waldemar Buda. Dotyczy to ok. 2800 najemców mieszkań od PFR Nieruchomości.
Pojawiła się nowa oferta dojścia do własności albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.
Pojawiła się nowa oferta "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.Foto: Shutterstock/Grand Warszawski

Minister Buda i prezes PFR Paweł Borys przedstawili nową ofertę "dojścia do własności" albo zakupu mieszkań w ramach tzw. rynkowej części Mieszkania Plus.

Możliwość zakupu mieszkania na zasadach kredytu 2 proc.

Szef MRiT poinformował, że oferta będzie kierowana do ok. 2800 lokatorów, którym deklarowana była opcja dojścia do własności. - Będą dwie ścieżki - będzie możliwość zakupu tego mieszkania na zasadach kredytu 2 proc. PFR Nieruchomości wystawi na sprzedaż dla najemcy mieszkanie, a my umożliwimy mu sięgnięcie po bezpieczny kredyt 2 proc. - powiedział minister.

Przekazał, że druga formuła zakłada możliwość dojścia do własności, jednak - jak zaznaczył - na innych, atrakcyjniejszych zasadach. - To znaczy, że formułę kosztu pieniądza i finansowania kredytu 2 proc. zaszyjemy w tym rozwiązaniu dojścia do własności. Czyli koszt dla lokatora, jeśli chodzi o dojście do własności, będzie porównywalny z kosztem pieniądza w kredycie 2 proc. - podkreślił Buda.

Przepisy już gotowe

Wyjaśnił, że w opcji dojścia do własności będzie dopłata ze strony państwa. - Średnia dopłata przez 25 lat będzie wynosić ok. 550 zł miesięcznie - oświadczył.

Dodał, że koszt dla budżetu państwa w perspektywie 10 lat jest szacowany na 500 mln zł. - Wejście w życie tych rozwiązań jest uzależnione od procesu legislacyjnego. Przygotowujemy przepisy w tym zakresie. Jesteśmy (...) w połowie drogi. (...) Chcielibyśmy uchwalić tę ustawę jeszcze w tej kadencji - podkreślił Buda.

Czytaj także:

Zaznaczył, że lokatorzy, którzy już podjęli się opcji "dojścia do własności", będą mogli skorzystać z nowej, atrakcyjniejszej oferty.

PAP/IAR/PR24/akg