more_horiz
Gospodarka

Ekspert BGK: ponad połowa firm deklaruję chęć włączenia się w budowę morskich farm wiatrowych

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 17:00
Badanie BGK wśród przedsiębiorstw z wielu branż, pokazuje rosnące zainteresowanie udziałem w budowie farm wiatrowych na Bałtyku-powiedział Marcin Terebelski, dyrektor programu Rozwój Przemysłu w BGK, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
W 2026 r. planowane jest uruchomienie pierwszego etapu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o mocy ok. 1045 MW.
W 2026 r. planowane jest uruchomienie pierwszego etapu Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o mocy ok. 1045 MW.Foto: iweta0077/Shutterstock

Czy polskie przedsiębiorstwa są gotowe wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej? Odpowiedź na to pytanie przynosi najnowszy raport Banku Gospodarstwa Krajowego. Wynika z niego, że 52 ankietowanych firm chce aktywnie uczestniczyć w łańcuchu dostaw do morskich instalacji wiatrowych, a 9 procent firm już jest w to zaangażowanych.

Najczęściej firmy z Polski chcą dostarczać kable, transformatory i fundamenty. Jest o co walczyć, bowiem cały program pozyskiwania prądu z Bałtyku, szacowany jest na 130 mld PLN. W planach jest wyprodukowanie 5,9 GW prądu już od roku 2027.

W inwestycjach stale ma się zwiększać udział polskich firm z początkowego udziału na poziomie 20 procent do 40 procent na drugim etapie budowy. Aż 300 polskich firm może stać się dostawcami podzespołów do morskich elektrowni wiatrowych.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
05:55 Marcin Terebelski, dyrektor programu Rozwój Przemysłu w BGK mówi o zainteresowaniu polskich firm w budowie farm wiatrowych na Bałtyku ( "Ekspres Gospo Marcin Terebelski, dyrektor programu Rozwój Przemysłu w BGK mówi o zainteresowaniu polskich firm w budowie farm wiatrowych na Bałtyku ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw


REKLAMA