more_horiz
Gospodarka

Więcej kobiet w polskim lotnictwie. PLL LOT dołączył do programu IATA

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 14:10
Polskie Linie Lotnicze LOT przystąpiły dziś do programu IATA 25by2025, którego celem jest zwiększenie aktywności zawodowej kobiet we wszystkich obszarach lotnictwa.
-W 2022 roku licencję pilota liniowego w Polsce uzyskało 111 mężczyzn i tylko 8 kobiet.
-W 2022 roku licencję pilota liniowego w Polsce uzyskało 111 mężczyzn i tylko 8 kobiet. Foto: Shutterstock/TheHighestQualityImages

Formalne przystąpienie do tej inicjatywy miało miejsce podczas dorocznej konferencji IATA w Stambule.

Polityka zatrudnienia w PLL LOT

Przyjęte przez PLL LOT zobowiązanie jest usankcjonowaniem równościowej polityki zatrudnienia, stosowanej przez narodowego przewoźnika od wielu lat. Co najmniej 25 procent kobiet albo zwiększenie udziału kobiet o 25 procent w poszczególnych specjalizacjach - taki cel stawiają przed sobą uczestnicy zainicjowanego przez IATA, czyli międzynarodowe zrzeszenie przewoźników powietrznych, programu IATA 25by2025. Obok PLL LOT sygnatariuszami projektu są 174 firmy z branży lotniczej z całego świata.

Przedstawiciele polskiego przewoźnika zapewniają, że Polskie Linie Lotnicze LOT od lat prowadziły politykę zatrudnienia otwartą na zrównoważenie płci i różnorodność.  

Kobiety tworzą połowę zarządu i stanowią większość całego zespołu przewoźnika. Z kobiet w pełni składa się Dział Wsparcia Załóg i Administracji, a w 84 procent Biuro Zarządzania Personelem Pokładowym. Wciąż jest jednak wiele do zrobienia w niektórych stereotypowo "męskich" działach czy obszarach działalności linii: Biuro Operacji Technicznych to tylko 3 procent kobiet, a w Biurze Koordynacji Technicznej kobiety stanowią 22 procent.

Równowagę płci i różnorodność w firmie to wyższy wzrost przychodów

- W 2022 roku licencję pilota liniowego uzyskało 111 mężczyzn i tylko 8 kobiet. Mam nadzieję, że przystąpienie LOT do inicjatywy 25by2025 pomoże zmienić te statystyki na bardziej zrównoważone - tłumaczy Katarzyna Lewandowska, Prezes Zarządu PLL LOT. - Najwyższy czas na zmianę stereotypów i sposobów myślenia o niektórych zawodach lotniczych jako typowo męskich. Zapraszamy panie do kokpitów naszych samolotów, ale także m.in. do roli mechaników czy inżynierów lotniczych. - dodaje Katarzyna Piskorz, Członek Zarządu ds. Korporacyjnych. 

Czytaj także:

Badania dowodzą, że firmy dbające o równowagę płci i różnorodność osiągają wyższy wzrost przychodów, bowiem w zróżnicowanym środowisku pracy powstaje więcej nowych pomysłów, wzrasta poziom kreatywności i innowacyjności.

Aleksander Pszoniak/PR24/akg

 

REKLAMA