Nowelizacja ustawy o emeryturach pomostowych. Znamy szczegóły zmian przyjętych przez Sejm
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych uchylającą wygasający charakter tego świadczenia. Będą one przysługiwać również osobom, które nie posiadają stażu pracy w warunkach szczególnych przed 1 stycznia 1999 r.
2023-06-16, 18:20
- Nastąpi też wzmocnienie ochrony prawnej związkowców - mówiła jeszcze przed sejmowym głosowaniem szefowa MRiPS Marlena Maląg.
40 tys. Polaków pobiera emerytury pomostowe
- W ramach nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych emerytury te będą przysługiwać też osobom, które nie posiadają stażu pracy w warunkach szczególnych przed 1 stycznia 1999 r. - podkreśliła Maląg.
Przypomniała, że emerytury pomostowe pobiera ok. 40 tys. Polaków, są to głownie mężczyźni.
Maląg oceniła, że kolejna istotna zmiana to wzmocnienie ochrony prawnej związkowców. - W razie zwolnienia z pracy i odwołania do sądu będzie otrzymywał wynagrodzenie do momentu rozstrzygnięcia sądowego - powiedziała.
REKLAMA
Ochrona szczególna
W ustawie o emeryturach pomostowych autorstwa PiS zapisano m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych. Według ustawy, emerytury pomostowe przysługują tylko tym osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. To oznacza, że emerytury pomostowe mają charakter wygasający.
Konieczne zmiany
Jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy, postęp technologiczny, który był zakładany w momencie wprowadzania przepisów ustawy, nie poprawił warunków pracy w stopniu upoważniającym do stwierdzenia, że warunki szkodliwe zostały w całości wyeliminowane. Dlatego autorzy projektu uznali, że potrzebne jest zniesienie wymogu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, wykonywanej przed dniem 1 stycznia 1999 r, jako warunku nabycia prawa do emerytury pomostowej.
Zaznaczono, że zmiany wymaga także - przewidziana w ustawie o emeryturach pomostowych - instytucja rekompensaty. Rekompensata to odszkodowanie za utratę możliwości nabycia prawa do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy o szczególnym charakterze. W projekcie zapisano, że okres takiej pracy, który uprawnia do ustalenia rekompensaty, musi przypadać przed 1 stycznia 2009 r.
Nowelizacja ma także rozwiązać problem obchodzenia prawa, które reguluje kwestie zawieszania prawa do emerytury pomostowej.
Szczególne regulacje
Zgodnie z ustawą, prawo do emerytury pomostowej ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu w razie podjęcia pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Regulacja ta pozwala na zawieszenie prawa do emerytury pomostowej tylko w sytuacji świadczenia przez pracy w ramach stosunku pracy.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Czytaj także:
- Porozumienie rządu z NSZZ "Solidarność". Rusecka: konsensus jest korzyścią dla pracowników
- Świadczenie przedemerytalne. Co zrobić, aby je otrzymać? Jest kilka warunków
Zapisano, że każda forma wykonywania tego rodzaju pracy, bez względu na jej podstawę prawną, powoduje zawieszenie prawa do emerytury pomostowej.
Nowe rozwiązania zakladają wprowadzenie szczególnej regulacji dotyczącej zabezpieczenia w sprawach z zakresu prawa pracy. - Dzisiaj pracodawca zwalnia bezprawnie działacza związkowego, sprawa idzie do sądu, toczy się długo, a człowiek zostaje bez środków do życia. Po zmianach pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie do momentu rozstrzygnięcia sądowego tak, żeby nie pozostawał bez środków do życia - tłumaczył wiceminister rodziny Stanisław Szwed.
REKLAMA
Kolejnym nowym rozwiązaniem jest wyłączenie dodatku za szczególne warunki pracy z płacy minimalnej. Koszt wprowadzenia tego rozwiązania to ok. 42 mln zł.
Posłuchaj
Posłuchaj
IAR/PAP/PR24/akg
REKLAMA
REKLAMA