Stopa bezrobocia w Polsce. Znamy najnowsze statystyki. Tak dobrze jeszcze w tym roku nie było

Stopa bezrobocia w maju 2023 r. wyniosła 5,0 proc. wobec 5,1 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny. To najniższy wskaźnik w tym roku. GUS zaprezentował także dane gospodarcze kraju z maja tego roku.

2023-07-25, 10:09

Stopa bezrobocia w Polsce. Znamy najnowsze statystyki. Tak dobrze jeszcze w tym roku nie było
Z danych GUS wynika, że najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy, których na koniec czerwca 2023 r. było 685,8 tys.Foto: Shutterstock/Kzenon

Stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła 5 proc. na koniec czerwca br. wobec 5,1 proc. miesiąc wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny. W czerwcu 2022 r. stopa ta wyniosła 5,2 proc. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu czerwca 2023 r. wyniosła 783,5 tys. wobec 802,3 tys. miesiąc wcześniej.

Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 91,4 tys. w czerwcu 2023 r. wobec 93,6 tys. miesiąc wcześniej. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych rok temu wyniosła 93,6 tys., podał GUS.

Konsensus wskazywał na spadek

Jak wcześniej poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRPiS), według jego szacunków, stopa bezrobocia rejestrowanego spadła do 5 proc. w końcu czerwca br. wobec 5,1% na koniec poprzedniego miesiąca.

Nowe zamówienia

Jak podał GUS nowe zamówienia w przemyśle w czerwcu 2023 r. spadły o 5,1 proc., po spadku o 8,6 proc. rdr miesiąc wcześniej. W ujęciu miesięcznym zamówienia wzrosły o 0,1 proc., po wzroście o 1,1 proc. miesiąc wcześniej.

REKLAMA

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Zamówienia na eksport

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w czerwcu 2023 r. w ujęciu rdr spadły o 3,4 proc., po spadku o 3,3 proc. rdr miesiąc wcześniej. Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym w czerwcu spadły o 0,3 proc. po obniżce o 0,4 w poprzednim miesiącu.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Wydajność pracy

Wydajność pracy w przemyśle, mierzona produkcją sprzedaną na jednego zatrudnionego, w okresie styczeń-czerwiec br. była o 1,1 proc. niższa rdr, przy spadku przeciętnego zatrudnienia o 0,6 proc. oraz wzroście przeciętnego miesięcznego nominalnego wynagrodzenia brutto o 12,0 proc.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/PAP/ISBnews/PR24.pl/mk

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej