Polska traci ukraińskich uchodźców na rzecz Niemiec. Są wyniki najnowszego badania

Posiadanie przyjaciół i znajomych w Niemczech, wyższe zarobki i świadczenia socjalne to główne powody, dla których ukraińscy uchodźcy wyjeżdżają z naszego kraju do Niemiec - wynika z badania "Z Polski do Niemiec. Nowe trendy ukraińskiej migracji uchodźczej" przeprowadzonego na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

2023-09-12, 14:03

Polska traci ukraińskich uchodźców na rzecz Niemiec. Są wyniki najnowszego badania
Zaledwie 13 proc. Ukraińców ankietowanych rozważa powrót z Niemiec do Polski, zaś trzykrotnie więcej (38 proc.) owego powrotu nie planuje. Foto: Shutterstock/ShapikMedia

Badanie zostało przeprowadzone przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. 

Według danych Eurostatu na koniec czerwca 2023 roku w Niemczech zarejestrowanych było ok. 1,1 mln obywateli Ukrainy, podczas gdy w Polsce było to prawie 975 tys. Oznacza to, że od sierpnia 2022 roku liczba zarejestrowanych uchodźców w Polsce zmalała o ponad 350 tys. osób, a w Niemczech - wzrosła o ponad 410 tys. w tym samym czasie.

Uchodźcy jadą do przyjaciół i znajomych

Z badań wynika, że największy wpływ na decyzję uchodźców o przeprowadzeniu się z Polski do Niemiec miał czynnik społeczny - posiadanie w Niemczech przyjaciół i znajomych (43 proc.). Według autorów badania zbiega się to z poprzednim trendem migracji ekonomicznych ukraińskich obywateli, gdzie właśnie polecenia znajomych były głównym motywatorem wyboru kraju pobytu w celu zarobkowym.

Istotną rolę odegrały też kwestie materialne tj. bardziej atrakcyjne świadczenia socjalne w Niemczech (42 proc.), możliwość zgromadzenia większych oszczędności (38 proc.) oraz oferty pracy z wyższym wynagrodzeniem (27 proc.).

REKLAMA

Pobyt uchodźców w Polsce trwał średnio 4 miesiące

Ponad połowa uchodźców z Ukrainy (52 proc.) zrealizowała decyzję o przeprowadzeniu się z Polski do Niemiec w ciągu trzech pierwszych miesięcy pobytu w naszym kraju. Blisko co trzeci respondent (32 proc.) spędził w Polsce od 4 do 6 miesięcy. Z kolei średnia długość pobytu ankietowanych uchodźców w Polsce wynosi 4 miesiące.

Badanie pokazało, że największa migracja ukraińskich uchodźców z Polski do Niemiec odbyła się w III kwartale 2022 roku - dotyczyła ona aż 41 proc. respondentów.

- Po 24 lutego 2022 roku Niemcy odpowiedziały na napływ uchodźców z Ukrainy poprzez wprowadzenie najbardziej liberalnych przepisów dot. dostępu cudzoziemców do rynku pracy, szybkich, a często obowiązkowych, kursów językowych oraz zawodowych, korzystając jednocześnie z wysokiego poziomu kwalifikacji zawodowych ukraińskich obywateli. Działania te, w połączeniu z dotkliwym brakiem rąk do pracy na niemieckim rynku, wskazują na prawdopodobieństwo dalszego wzmocnienia tego trendu migracyjnego - komentuje wyniki badań Andrzej Korkus, prezes EWL.

Czytaj także na i.pl: Dzieci z Ukrainy nie mogą liczyć na specjalne traktowanie w polskich szkołach. Minister edukacji i nauki o sytuacji uchodźców

REKLAMA

Polska może jeszcze zawalczyć o uchodźców

Zaledwie 13 proc. ankietowanych rozważa powrót z Niemiec do Polski, zaś trzykrotnie więcej (38 proc.) owego powrotu nie planuje. Natomiast interesującym z punktu widzenia przyszłości polskiego rynku pracy jest fakt, że niemal połowa (49 proc.) uchodźców, którzy wyjechali z Polski do Niemiec, wciąż sygnalizuje niezdecydowanie w kontekście ewentualnego powrotu do naszego kraju.

Oznacza to, że uchodźcy z Ukrainy, którzy zdecydowali się opuścić Polskę i wyjechać do Niemiec, nie skreślają całkowicie naszego kraju. Z badań wynika, że mogą rozważyć powrót do Polski pod warunkiem znalezienia satysfakcjonującego zatrudnienia (50 proc.) oraz zwiększenia poziomu wynagrodzenia nad Wisłą (49 proc.). Niepowodzenie zawodowe w Niemczech (27 proc.) także może skłonić ukraińskich uchodźców do powrotu do Polski.

Czytaj także na tvpinfo.pl: Raport nt. zamieszek we Francji: Imigranci bez wykształcenia i perspektyw

Raport powstał po przeanalizowaniu wyników badania sondażowego "Z Polski do Niemiec. Nowe trendy ukraińskiej migracji uchodźczej", które zostało przeprowadzone w sierpniu 2023 r. Przebadanych zostało łącznie 400 obywateli Ukrainy, którzy po wybuchu wojny przyjechali do Polski, a następnie wyjechali do Niemiec. Partnerami badania są Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Instytut Zachodni.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej