Szykuje się ważna zmiana. Poznaliśmy stanowisko PE ws. opakowań

Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie przepisów dotyczących opakowań w całej UE, aby rozwiązać problem stale rosnącej ilości odpadów oraz zwiększyć ich ponowne wykorzystywanie i recykling. Posłowie zatwierdzili sprawozdanie, które jest stanowiskiem Parlamentu w negocjacjach z rządami UE.

2023-11-23, 16:30

Szykuje się ważna zmiana. Poznaliśmy stanowisko PE ws. opakowań
Europosłowie poparli stanowisko, aby aby kraje UE zapewniły, że 90 proc. materiałów zawartych w opakowaniach nadawało się do recyklingu.Foto: shutterstock.com/ARIMAG

Dokument poparło 426 deputowanych, 125 było przeciw, a 74 posłów wstrzymało się od głosu.

Jakie opakowania będą zakazane?

Oprócz ogólnych celów dotyczących redukcji opakowań, zaproponowanych w rozporządzeniu (5 proc. do 2030 r., 10 proc. do 2035 r. i 15 proc. do 2040 r.), posłowie chcą wyznaczyć konkretne cele redukcji odnoszące się do opakowań z tworzyw sztucznych (10 proc. do 2030 r., 15 proc. do 2035 r. i 20 proc. do 2040 r.).

Czytaj także:

Europarlamentarzyści chcą zakazać sprzedaży bardzo lekkich plastikowych toreb na zakupy (poniżej 15 mikronów), chyba że jest to wymagane ze względów higienicznych lub jako podstawowe opakowanie żywności luzem, aby zapobiec jej marnowaniu. Proponują również znaczne ograniczenie stosowania niektórych formatów opakowań jednorazowych, takich jak miniaturowe opakowania hotelowe na produkty toaletowe i folia termokurczliwa na walizki na lotniskach.

Trwałe chemikalia na indeksie

Aby zapobiec negatywnym skutkom zdrowotnym, posłowie wzywają do wprowadzenia zakazu stosowania tzw. "trwałych chemikaliów" (per- i polifluorowanych substancji alkilowych lub PFAS) oraz bisfenolu A w opakowaniach mających kontakt z żywnością.

Deputowani dążą do stworzenia przejrzystych wymogów dotyczących ponownego użycia lub ponownego napełnienia opakowań. Końcowi dystrybutorzy napojów i żywności na wynos w sektorze usług gastronomicznych, tacy jak hotele, restauracje i kawiarnie, powinni dać konsumentom możliwość przyniesienia własnego pojemnika.

Wszystkie opakowania do recyklingu

Nowe przepisy wymagają, aby wszystkie opakowania nadawały się do recyklingu, spełniając surowe kryteria, które zostaną określone w prawodawstwie wtórnym. Przewidziano pewne tymczasowe wyjątki dotyczące, na przykład, drewnianych i woskowanych opakowań na żywność.

Posłowie chcą, aby kraje UE zapewniły, że 90 proc. materiałów zawartych w opakowaniach (plastik, drewno, metale żelazne, aluminium, szkło, papier i tektura) będzie zbieranych oddzielnie do 2029 roku.

Zobacz również:

Parlament jest gotowy do rozpoczęcia rozmów z rządami krajowymi na temat ostatecznego kształtu ustawy, po tym gdy Rada przyjmie swoje stanowisko.

REKLAMA

W 2018 roku sektor produkcji opakowań wygenerował w UE obrót w wysokości 355 mld euro. Jest to stale rosnące źródło odpadów, których łączna ilość w UE wzrosła z 66 mln ton w 2009 roku do 84 mln ton w roku 2021. Wówczas każdy Europejczyk wytwarzał 188,7 kg odpadów opakowaniowych rocznie. Jeśli nie zostaną podjęte żadne działania, liczba ta ma wzrosnąć do 209 kg w 2030 roku.

PAP/IAR/PR24/akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej