Najbardziej aktywne inwestycyjnie firmy i branże. Eksperci ocenili

W listopadzie 43 proc. polskich firm deklarowało, że poniosło nakłady inwestycyjne w ostatnich trzech miesiącach - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Najbardziej aktywne inwestycyjnie są duże firmy, a najbardziej aktywną inwestycyjnie branżą - usługi.

2023-11-23, 16:55

Najbardziej aktywne inwestycyjnie firmy i branże. Eksperci ocenili
Recesja uderzyła także w potężny niemiecki sektor motoryzacyjny.Foto: Shutterstock/Sergey Merzliakov

Jak wynika z Tygodnika Gospodarczego PIE, w listopadzie 43 proc. firm deklarowało, że poniosło nakłady inwestycyjne w ostatnich trzech miesiącach. Wśród 57 proc. nieinwestujących firm większość, jako główny powód braku inwestycji, podawała brak takiej potrzeby.

Duże firmy inwestują najwięcej

Z danych PIE wynika, że najbardziej aktywne inwestycyjnie są duże firmy. "W listopadzie poniesienie inwestycji w ostatnich trzech miesiącach deklarowało aż 81 proc. takich firm, co jest najwyższą wartością od początku prowadzenia pomiarów, czyli od stycznia 2021 r." - podano. Jak dodano, na kolejnym miejscu znalazły się średnie firmy, z których prawie połowa (47 proc.) poniosła wydatki inwestycyjne.

Czytaj także:

Najmniej aktywne inwestycyjnie były firmy małe (40 proc.) i mikro (34 proc.).

Usługi najbardziej aktywną inwestycyjnie branżą

Według PIE, najbardziej aktywną inwestycyjnie branżą były usługi - 49 proc. firm deklarowało poniesienie nakładów inwestycyjnych. Dość aktywne były też firmy produkcyjne (44 proc.) i budowlane (44 proc.) oraz zajmujące się transportem, spedycją i logistyką (43 proc.).

Najrzadziej ponoszenie inwestycji deklarowały przedsiębiorstwa handlowe (34 proc.), które od początku prowadzenia pomiarów MIK były najmniej aktywne inwestycyjnie.

REKLAMA

Poprawa wskaźników ekonomicznych

Zdaniem analityków, zwiększenie aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw idzie w parze z poprawą wskaźników ekonomicznych w Polsce. Przypomniano, że październik był kolejnym miesiącem z wyraźnym spadkiem inflacji (z 8,2 proc. do 6,6 proc.), co wynikało przede wszystkim z wolniejszego wzrostu cen żywności i spadku cen paliw.

Zobacz również:

- Tańsze paliwa mogły wpłynąć na decyzje firm o zwiększeniu lub podtrzymaniu poziomu inwestycji. Jednocześnie polska gospodarka wychodzi z dołka - w III kwartale PKB wzrosło o 0,4 proc. - podano. Jak dodano, czynnikami, które na to wpłynęły były przede wszystkim nadwyżka w handlu międzynarodowym i wzrost wydatków inwestycyjnych firm szacowany na 5-5,5 proc.

"W przyszłym roku wzrost PKB będzie prawdopodobnie niewielki, ale możliwe jest dalsze zwiększanie konsumpcji gospodarstw domowych. Jeśli tak się stanie, będzie to sprzyjało dalszemu rozwojowi aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw" - ocenia PIE.

IAR/PAP/PR24/akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej