more_horiz
Gospodarka

NIK skierowała sprawę przetargu w ZUS-ie do CBA. ZUS: jesteśmy spokojni

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 15:28
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ze spokojem czeka na przeanalizowanie przez kontrolerów NIK dokumentacji dot. postępowań przetargowych - poinformował rzecznik ZUS Jacek Dziekan.
NIK skierowała sprawę przetargu w ZUS-ie do CBA. ZUS: jesteśmy spokojni
Foto: fot. zus.pl

Dodał, że o prawidłowo zawartej umowie świadczy fakt zgodnego z przepisami jej wdrożenia.

Szef ZUS Zbigniew Derdziuk : Przetarg, wart 600 mln zł, nie zostanie unieważniony

Sprawą zajmie się CBA

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych ze spokojem przyjął informację o skierowaniu do Centralnego Biura Antykorupcyjnego przez Najwyższą Izbę Kontroli informacji o wątpliwościach dotyczących zachowania bezstronności przez pracowników ZUS w postępowaniu przetargowym na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS. Czekamy na wnikliwe przeanalizowanie przez kontrolerów NIK łącznie ponad 13 tysięcy stron przekazanej przez ZUS dokumentacji, dotyczącej postępowań przetargowych w ZUS - napisano w sobotnim oświadczeniu, przesłanym przez rzecznika Zakładu.

ZUS broni swoich decyzji

- O prawidłowo i bezstronnie zawartej umowie świadczy fakt skutecznego i zgodnego z przepisami jej wdrożenia, niezwykle ważnego z punktu widzenia funkcjonowania sytemu ubezpieczeń społecznych w Polsce, a nie domniemane relacje personalne członków komisji przetargowej, które wg przekazanej NIK opinii prawnej nie naruszają przepisów ustawy o zamówieniach publicznych - napisano.


NIK skierował sprawę do CBA

Prezes NIK poinformował szefa CBA o poważnych wątpliwościach dotyczących zachowania bezstronności przez pracowników ZUS w postępowaniu przetargowym na system informatyczny - powiedział PAP w piątek rzecznik Izby Paweł Biedziak. Przetarg ten wygrała firma Asseco.
KSI to główny system informatyczny ZUS, dzięki któremu są m.in. naliczane renty i emerytury. Przetarg na utrzymanie KSI wygrała firma Asseco Poland, która w połowie lat 90. zbudowała system i od tego czasu wygrywała przetargi na jego utrzymanie.

Asseco zwyciężyło

Przed dwoma tygodniami "Fakty" TVN - które poinformowały również o wniosku NIK do CBA - podały, że przy ubiegłorocznym przetargu w ZUS mogło dojść do złamania prawa. Dziennikarze stacji ustalili, że dwie osoby z Asseco, dwie z ZUS oraz osoba pracująca w Urzędzie Zamówień Publicznych, który nadzoruje takie przetargi, zasiadały w radzie nadzorczej jednej z fundacji. "Fakty" podały także, że wymagania przetargowe ZUS były tak precyzyjne, że dotyczyły nawet doświadczenia i wykształcenia 87 specjalistów. W rezultacie do przetargu przystąpiła tylko jedna firma - Asseco Poland - i wygrała.
abo

Zobacz więcej na temat: asseco CBA NIK ZUS