Wakacje za granicą? Sprawdź jakość wody na europejskich kąpieliskach

2014-05-27, 14:36

Wakacje za granicą? Sprawdź jakość wody na europejskich kąpieliskach
Plaża w Chorwacji . Foto: Kelovy/Wikipedia/domena publiczna

Większość europejskich kąpielisk ma wysoką jakość wody - wynika z opublikowanego w środę unijnego raportu. Ponad 95 procent kąpielisk spełnia minimalne wymagania, a najwyższe oceny zebrały Cypr i Luksemburg.

W swoim corocznym sprawozdaniu Europejska Agencja Środowiska wysoko oceniła jakość wody europejskich kąpielisk, rzek i jezior. Dane wskazują, że wody przybrzeżne odznaczały się w 2013 r. nawet nieco lepszymi wynikami w stosunku do rzek i akwenów śródlądowych.
W 83 proc. kąpielisk jakość wód uznano za doskonałą. W poprzednim sprawozdaniu za 2012 r. było to 79 proc. Zaledwie 2 proc. wód oceniono jako niedostateczną.
Ponad 66 proc. polskich kąpielisk ocenione jako doskonałe
W Polsce zbadano 205 kąpielisk, w tym 83 przybrzeżne i 122 śródlądowe. W 201 kąpieliskach jakość wód jest co najmniej dostateczna. Za doskonałe uznano 137 (66,8 proc.) kąpielisk, w tym 63 przybrzeżne i 77 śródlądowe. Tylko jedno czynne kąpielisko miało w 2013 r. wodę niedostatecznej jakości.
Na Cyprze i w Luksemburgu jakość wszystkich kąpieli uznano za doskonałą. Kolejne w rankingu są Malta (doskonała w 99 proc.), Chorwacja (w 95 proc.) i Grecja (w 93 proc).
Najgorzej w Estonii
Na drugim końcu skali, wśród państw członkowskich Unii Europejskiej o najwyższym odsetku kąpielisk o niedostatecznej jakości wody znalazła się Estonia (6 proc.), Holandia (5 proc.), Belgia (4 proc.), Francja (3 proc.), Hiszpania (3 proc.) i Irlandia (3 proc.).
Coroczne sprawozdanie na temat jakości wody w kąpieliskach Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) zestawia dane na temat jakości wody w 22 000 kąpielisk w UE, Szwajcarii i - w tym roku po raz pierwszy - w Albanii. Wraz ze sprawozdaniem Europejska Agencja Środowiska opublikowała interaktywną mapę pokazującą wyniki badań każdego kąpieliska w 2013 r.
Sprawozdanie Agencji sporządzane jest na podstawie wyników regularnych kontroli pobieranych przez władze lokalne próbek z lokalnych plaż. Jakość wody w kąpielisku może zostać uznana za "doskonałą", "dobrą", "dostateczną" lub "niedostateczną". Oceny te opierają się na poziomach występowania dwóch rodzajów bakterii, które wskazują na zanieczyszczenie ściekami miejskimi lub odchodami zwierząt gospodarskich. Bakterie te, gdy dojdzie do ich połknięcia, mogą wywoływać różnego rodzaju choroby (wymioty i biegunkę).

PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej