Lokale na godziny… taką możliwość daje Warszawa
Warszawa postanowiła udostępnić lokale, które stoją puste. Organizacje pozarządowe i drobni przedsiębiorcy będą mogli wynająć lokal na godziny lub dni.
2014-05-29, 12:47
Posłuchaj
Miasto stołeczne ma ponad 9 tysięcy lokali używkowych do wynajęcia, z czego kilkaset z nich z różnych przyczyn stoi pustych.
Lokale na godziny
- Pomysł pochodzi od organizacji pozarządowych, które nie zawsze potrzebują wynajmować lokal w centrum miasta na stałe. Przemawia za tym m.in. racjonalizacja kosztów. Z drugiej jednak strony organizacje czasem potrzebują takiego miejsca. Dlatego miasto wychodzi na przeciw ich potrzebom i proponuje wynajem lokali, które w danym momencie stoją puste – wyjaśnia Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza. – Jeśli lokal jest podnajmowany w celach niekomercyjnych to organizacje będą ponosić jedynie koszty mediów.
Przedsiębiorca musi płacić
Inaczej jest w przypadku przedsiębiorców. Firmy zawsze dostaną lokal odpłatnie. - Z naszych lokali użytkowych mogą skorzystać mali przedsiębiorcy. Jest to atrakcyjna oferta dla osób, które na codzień pracują w domu, ale potrzebują salę na przykład na spotkanie raz w tygodniu – mówi Agnieszka Kłąb.
Gość wyjaśnia, że loka można wynająć w jednym ciągu na miesiąc, a w przypadku imprez cyklicznych w grę wchodzą 3 miesiące.
REKLAMA
Centra coworkingowe
Od kilku lat w Polsce pojawiają się specjalne centra, w których możliwy jest wynajem biur na godziny.
Piotr Jedliński z jednego z takich biur wyjaśnia, że zainteresowane wynajmem są osoby z bardzo różnych branż. - Są to i architekci i informatycy i terapeuci i szkoleniowcy, bywają u nas nawet szamani z Ałtaju – mówi.
Gość wyjaśnia, że nawet w opcji miesięcznego abonamentu jest to bardzo korzystne finansowo. Biuro coworkingowe to wydatek rzędu 500 zł miesięcznie.Takich miejsc w Warszawie jest około 25 w Berlinie już 300.
Karolina Mózgowiec, abo
REKLAMA
REKLAMA