Koniec szarej strefy w handlu prętami zbrojeniowymi. Rząd zarobi 300 mln zł rocznie

Ponad 300 mln rocznie - tyle zyska skarb państwa dzięki likwidacji szarej strefy w handlu prętami zbrojeniowymi. Tak wynika z analizy firmy doradczej EY przeprowadzonej na zlecenie Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

2014-06-12, 16:03

Koniec szarej strefy w handlu prętami zbrojeniowymi. Rząd zarobi 300 mln zł rocznie
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Polska przestaje tracić na drutach (IAR) Tomasz Majka
+
Dodaj do playlisty

Wcześniej przez 3 lata przez "szarą strefę" obrotu prętami zbrojeniowymi ucierpiał nie tylko krajowy przemysł hutniczy oraz branże z nim powiązane, ale głównie budżet państwa.

Mirosław Motyka prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej mówi, że wcześniej oszuści nie tylko unikali płacenia podatków, ale przede wszystkim wyłudzali nienależne zwroty podatku VAT z budżetu państwa. - Z ostatnich danych wynika, że statystycznie w ostatnim roku produkcja wzrosła o ponad 900 procent. Oczywiście rynek prętów nie wzrósł dziewięć razy tylko po prostu oszuści zostali wyparci z niego. - tłumaczy Mirosław Motyka.

Zmiany w podatkach

To efekt wprowadzenia zmian podatkowych. Od października ubiegłego roku większość wyrobów stalowych została objęta odwróconym podatkiem VAT. Chodzi o to, że podatek płaci jedynie finalny odbiorca. Dzięki temu z rynku zniknęły firmy handlujące wyłącznie fikcyjnymi fakturami pozwalającymi wyłudzić VAT.
IAR, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej