Banki spółdzielcze: jaką rolę odgrywają?

Pod koniec minionego tygodnia w Sejmie odbyła się konferencja "Społeczna rola banków spółdzielczych w Polsce". Zorganizowana została w ramach obchodów Święta Spółdzielczości Bankowej. Uczestnicy zwracali uwagę na lokalność, nowoczesność i na społeczną odpowiedzialność banków spółdzielczych.

2014-06-30, 10:33

Banki spółdzielcze: jaką rolę odgrywają?
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O roli banków spółdzielczych mówili w Radiowej Jedynce goście Porannych rozmaitości Zdzisław Kupczyk, pełniący obowiązki prezesa zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości SA, Krystyna Majerczyk-Żabówka, prezes Krajowego Zarządu Banków Spółdzielczych i Ryszard Lorek, prezesa SGB Banku SA /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Polska bankowość spółdzielcza to 569 banków posiadających ponad 4200 placówek, głównie w małych miejscowościach.

Banki spółdzielcze są bardzo blisko klienta – mówi Zdzisław Kupczyk, pełniący obowiązki prezesa zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. – i działają w środowiskach lokalnych. Są doskonałymi partnerami dla samorządów, dla instytucji działających w obszarach małych miast i wsi. Są też swoistym zwornikiem tych środowisk, cementują elementy infrastruktury społecznej, które tworzą to środowisko jako całość. Ponadto, są świetnym mecenasem, jeśli chodzi o lokalne wsparcie dla różnego rodzaju inicjatyw sportowych, artystycznych, kulturalnych. Jest to ten element społecznego oddziaływania banków spółdzielczych.

Potrzeba zmiany przepisów

Jak zaznacza Krystyna Majerczyk-Żabówka, prezes Krajowego Zarządu Banków Spółdzielczych, w Polsce konieczne są zmiany przepisów, które ułatwią pracę bankom spółdzielczym i pozwolą na ich rozwój. – Nie powstają nowe banki, ponieważ prawo nie przewiduje żadnych preferencji, żadnych korzyści dodatkowych z bycia członkiem banku spółdzielczego. Trzeba stworzyć pewien system zachęt, żeby ta spółdzielczość się rozwijała. W krajach Europy Zachodniej spółdzielczość bankowa stanowi ponad 20%. U nas to 7,2%. Chcielibyśmy, aby ten udział w rynku wzrastał. Potrzebna do tego jest pomoc, zmienione programy i przepisy, odpowiednie dla małego banku spółdzielczego, a nie dla dużej korporacji.

W Polsce brakuje kapitału społecznego

Zdaniem Ryszarda Lorka, prezesa SGB Banku S.A., szczególnie dziś powinniśmy wspierać rozwój bankowości spółdzielczej. – Banki spółdzielcze mają swoje DNA takie, że z jednej strony to jest biznes, a drugiej strony wsparcie społeczne i budowanie kapitału społecznego, którego w Polsce brakuje. 21% Polaków sobie ufa, ten kapitał społeczny odszedł w latach 90. i w początkach XXI wieku. Teraz jest czas na powrót budowania oddolnych inicjatyw grup, organizacji, które będą ten kapitał budowały i tym samym będą budowały gospodarkę. A to są banki spółdzielcze.

REKLAMA

Banki spółdzielcze zapewniają ponad 33 tysiące miejsc pracy, mają ponad milion członków oraz miliony klientów. Polska bankowość spółdzielcza istnieje od prawie 150 lat.

Dominik Olędzki, ut

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej