Banki spółdzielcze: jaką rolę odgrywają?
Pod koniec minionego tygodnia w Sejmie odbyła się konferencja "Społeczna rola banków spółdzielczych w Polsce". Zorganizowana została w ramach obchodów Święta Spółdzielczości Bankowej. Uczestnicy zwracali uwagę na lokalność, nowoczesność i na społeczną odpowiedzialność banków spółdzielczych.
2014-06-30, 10:33
Posłuchaj
Polska bankowość spółdzielcza to 569 banków posiadających ponad 4200 placówek, głównie w małych miejscowościach.
Banki spółdzielcze są bardzo blisko klienta – mówi Zdzisław Kupczyk, pełniący obowiązki prezesa zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. – i działają w środowiskach lokalnych. Są doskonałymi partnerami dla samorządów, dla instytucji działających w obszarach małych miast i wsi. Są też swoistym zwornikiem tych środowisk, cementują elementy infrastruktury społecznej, które tworzą to środowisko jako całość. Ponadto, są świetnym mecenasem, jeśli chodzi o lokalne wsparcie dla różnego rodzaju inicjatyw sportowych, artystycznych, kulturalnych. Jest to ten element społecznego oddziaływania banków spółdzielczych.
Potrzeba zmiany przepisów
Jak zaznacza Krystyna Majerczyk-Żabówka, prezes Krajowego Zarządu Banków Spółdzielczych, w Polsce konieczne są zmiany przepisów, które ułatwią pracę bankom spółdzielczym i pozwolą na ich rozwój. – Nie powstają nowe banki, ponieważ prawo nie przewiduje żadnych preferencji, żadnych korzyści dodatkowych z bycia członkiem banku spółdzielczego. Trzeba stworzyć pewien system zachęt, żeby ta spółdzielczość się rozwijała. W krajach Europy Zachodniej spółdzielczość bankowa stanowi ponad 20%. U nas to 7,2%. Chcielibyśmy, aby ten udział w rynku wzrastał. Potrzebna do tego jest pomoc, zmienione programy i przepisy, odpowiednie dla małego banku spółdzielczego, a nie dla dużej korporacji.
W Polsce brakuje kapitału społecznego
Zdaniem Ryszarda Lorka, prezesa SGB Banku S.A., szczególnie dziś powinniśmy wspierać rozwój bankowości spółdzielczej. – Banki spółdzielcze mają swoje DNA takie, że z jednej strony to jest biznes, a drugiej strony wsparcie społeczne i budowanie kapitału społecznego, którego w Polsce brakuje. 21% Polaków sobie ufa, ten kapitał społeczny odszedł w latach 90. i w początkach XXI wieku. Teraz jest czas na powrót budowania oddolnych inicjatyw grup, organizacji, które będą ten kapitał budowały i tym samym będą budowały gospodarkę. A to są banki spółdzielcze.
REKLAMA
Banki spółdzielcze zapewniają ponad 33 tysiące miejsc pracy, mają ponad milion członków oraz miliony klientów. Polska bankowość spółdzielcza istnieje od prawie 150 lat.
Dominik Olędzki, ut
REKLAMA