Marihuana: w stanie Waszyngton ruszyła legalna sprzedaż
Waszyngton jako drugi stan w USA rozpoczął legalną sprzedaż marihuany i haszyszu do celów rekreacyjnych. Narkotyki kupić może każdy powyżej 21. roku życia.
2014-07-09, 09:00
Posłuchaj
Obecnie stanowe licencje na sprzedaż marihuany otrzymały 24 sklepy z ponad 300, które z powodzeniem zakończyły proces ubiegania się o zgodę na sprzedaż „zioła.
Zgodnie z oczekiwaniami pierwsi klienci zaczęli zbierać się przed sklepami na długo przed otwarciem.
Licencje otrzymało jak dotychczas 100 producentów
Oczekuje się, że marihuany zabraknie w sklepach w ciągu kilku dni, jeśli nie godzin. Bardzo późno, bo dopiero w marcu władze zaczęły wydawać licencje na uprawę narkotyku. Na razie otrzymało je niespełna 100 producentów, spośród których zaledwie kilkunastu zdążyło już zebrać plony.
W związku z niewystarczającymi zasobami oczekuje się, że ceny marihuany sięgną w najbliższych dniach nawet 25 dolarów za gram, czyli znacznie więcej niż na czarnym rynku.
REKLAMA
To również dwukrotnie więcej niż kosztuje tzw. medyczna marihuana, dostępna na receptę.
Podatek hurtowy – 25 proc., tyle samo w detalu
Marihuana do celów rekreacyjnych jest silnie opodatkowana: 25 proc. w hurcie i 25 proc. w sprzedaży detalicznej; do tego dochodzi marża sklepów.
Jednorazowo można kupić 28,35 g suszonej marihuany lub 8 g haszyszu
Prawo stanowe zezwala na sprzedaż do jednej uncji (28,35 g) na klienta w przypadku suszonej marihuany oraz 8 gramów w przypadku skoncentrowanej marihuany, jak haszysz.
Na razie nie wydano zezwoleń na sprzedaż żywności zawierającej marihuanę.
REKLAMA
Stan Kolorado już zarobił na narkotykach 200 mln dolarów
Tylko w ciągu pierwszych czterech miesięcy od legalizacji w Kolorado, wartość sprzedaży zarówno marihuany medycznej, jak i rekreacyjnej przekroczyła 200 mln dolarów, co oznacza około 70 mln dolarów w podatkach dla budżetu stanowego.
Mają być wydane na szkolnictwo. Poza tym szacuje się, że w tym kwitnącym sektorze, zarówno przy produkcji, jak i sprzedaży, pracę znalazło około 9 tys. osób.Prawo federalne wciąż traktuje marihuanę jako nielegalny narkotyk. Ale administracja Baracka Obamy ogłosiła w ubiegłym roku, że nie będzie na razie stawać na drodze stanom Kolorado i Waszyngton (których obywatele opowiedzieli się w referendach w listopadzie.
2012 r. za legalizacją marihuany), o ile zapewnią one, że przestrzegane będą surowe zasady dotyczące dystrybucji marihuany.
PAP, jk
REKLAMA
REKLAMA