Rosja znowu przegrywa z Jukosem. Tym razem musi wypłacić blisko 2 mld euro

Rosja musi wypłacić byłym akcjonariuszom koncernu Jukos 1,9 miliarda euro. Taką decyzję podjął Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. To drugi, w tym tygodniu werdykt międzynarodowego sądu niekorzystny dla Moskwy.

2014-07-31, 12:08

Rosja znowu przegrywa z Jukosem. Tym razem musi wypłacić blisko 2 mld euro
Flaga Federacji Rosyjskiej. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Wanwa/Wikimedia Commons/CC

Rosja ma także pokryć wynoszące 300 tys. euro koszty postępowania oraz uiścić ewentualne związane z nimi podatki - postanowił strasburski Trybunał.

Kilka dni temu, Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze nakazał Rosji wypłacenie byłym akcjonariuszom Jukosu 50 miliardów dolarów odszkodowania.

Michał Kacewicz: wyrok haskiego Trybunału w połączeniu z sankcjami oznacza poważne kłopoty.

REKLAMA

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/x-news

Moskwa zapowiedziała apelację i dała do zrozumienia, że nie zamierza zastosować się do werdyktu.

Pozew w tej sprawie został złożony w 2005 r. przez spółki zależne grupy Menatep z siedzibą na Gibraltarze. Za pomocą tej firmy Michaił Chodorkowski, niegdyś najbogatszy człowiek w Rosji, kontrolował Jukos.

Menatep teraz istnieje jako spółka holdingowa GML, a Chodorkowski nie jest jej akcjonariuszem.

REKLAMA

Chodorkowski w pierwszym wywiadzie: nie interesują mnie pieniądze Jukosu >>>

Chodorkowski nie domagał się od Rosji rekompensaty za Jukos. Były właściciel tego koncernu naftowego wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie.

Chodorkowski w październiku 2003 r. został aresztowany, a jego koncern doprowadzono do bankructwa. W 2005 r. został skazany za kradzież i uchylanie się od podatków. Jego firma, niegdyś warta 40 mld dolarów, została znacjonalizowana, a większość aktywów przekazano Rosnieftowi, czyli koncernowi naftowemu, którego szefem jest Igor Sieczyn, bliski współpracownik prezydenta Rosji Władimira Putina. Chodorkowski wcześniej popadł w konflikt z Putinem, gdy oskarżył jego otoczenie o korupcję i zaczął finansowo wspierać opozycyjne partie.
Udziałowcy podzielą się odszkodowaniem
Odszkodowaniem podzielą się udziałowcy. Największym beneficjentem będzie Leonid Niewzlin, partner biznesowy Chodorkowskiego, który uciekł do Izraela, by uniknąć dochodzenia sądowego w Rosji. Miał udziały w wysokości 70 proc. Pozostali czterej to: Płaton Lebiediew, Michaił Brudno, Władimir Dubow i Wasilij Szachnowski

"Koncern zniszczony z pobudek politycznych"

Haski Trybunał uznał, że koncern naftowy, którym zarządzał Michaił Chodorkowski, został zniszczony z pobudek politycznych. Tak jak sam Chodorkowski również trafił do łagru ponieważ naraził się elitom politycznym związanym z Kremlem.

REKLAMA

Chodorkowski w pierwszym wywiadzie: nie interesują mnie pieniądze Jukosu >>>

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej