Ustawa o grach hazardowych: Ministerstwo Finansów okroiło projekt

2014-09-10, 10:27

Ustawa o grach hazardowych: Ministerstwo Finansów okroiło projekt
Jacek Kapica. Foto: Ministerstwo Finansów

Resort finansów zdecydowanie ograniczył zakres projektu noweli o grach hazardowych. Zostają w nim tylko regulacje uzgadniające polskie prawo z przepisami UE i przepisy dotyczące opodatkowania.

- Projekt zmian w ustawie o grach hazardowych został mocno ograniczony do najistotniejszych kwestii, gdyż musieliśmy "mierzyć siły na zamiary" ze względu na zbliżający się koniec kadencji parlamentu i konieczność zakończenia prac legislacyjnych do przyszłego lata - powiedział wiceminister finansów Jacek Kapica.
Wyjaśnił, że w dosyć rozbudowanym początkowo projekcie pozostały w tej chwili tylko dwa elementy. - Pierwszy to przepisy, które musimy zmienić lub doprecyzować, by projekt był niekwestionowany z punktu widzenia zgodności z prawem Unii Europejskiej. Kwestie te wypłynęły w wyniku naszego dialogu z Komisją Europejską. Druga sprawa to przepisy, które doprecyzują zasady opodatkowania gier - wyjaśnił.
Wątpliwości co do zgodności ustawy z prawem UE
Wątpliwości związane ze zgodnością ustawy o grach hazardowych z 2009 r. z prawem UE związane są wprowadzonym przez ustawę zakazem gry na automatach. Rząd nie notyfikował tej ustawy Komisji Europejskiej, choć - zdaniem niektórych ekspertów - należy ją postrzegać jako przepisy techniczne, które podlegają obowiązkowi takiej notyfikacji.
Dlatego część branży hazardowej kwestionowała w polskich sądach decyzje wydane na jej podstawie. Jeden z sądów zwrócił się o rozstrzygnięcie w tej sprawie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a ten w orzeczeniu z 2012 r. nie wydał jednoznacznego wyroku i zostawił decyzję polskim sądom.
Jak powiedział Jacek Kapica, resort finansów uważa wątpliwości branży hazardowej za nieuzasadnione, ale mimo to zdecydował się doprecyzować przepisy i notyfikować je Komisji Europejskiej.
Doprecyzowanie kwestii podatkowych
Drugi element, który pozostał w okrojonym projekcie noweli ustawy hazardowej, to doprecyzowanie kwestii podatkowych. Projekt zawiera wyraźny zakaz sumowania podstaw opodatkowania gier cylindrycznych (np. ruletki), gier w kości i karty z opodatkowaniem gry na automatach.

Będą zmiany w Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych?

Kapica poinformował ponadto, że MF zgodzi się na zmiany w Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, jeśli resorty zdrowia i sportu porozumieją się ws. tego, na co przeznaczyć z niego pieniądze. Ocenił, że problem może rozstrzygnąć dopiero Komitet Stały Rady Ministrów.

Resort zdrowia w opinii do projektu noweli ustawy o grach hazardowych wysunął postulat przekształcenia Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych (FRPH) w fundusz zajmujący się znacznie szerszym zakresem uzależnień m.in. od alkoholu czy narkotyków. Z kolei - przypomniał wiceminister - "w projekcie sejmowej komisji sportu znalazła się propozycja obniżenia kwoty przekazywanej na FRPH i przekazania uwolnionych w ten sposób środków na rzecz wsparcia kultury fizycznej".
Regulacje dotyczące Funduszu nie znajdują się w obecnym projekcie noweli ustawy o grach hazardowych autorstwa MF.

Zmiany w ustawie hazardowej. Bukmacherzy: szara strefa zostanie >>>
- Ministerstwo Finansów w tym zakresie nie zabiera głosu, ale zobaczymy, jak inne ministerstwa odniosą się do tych kwestii. Skoro są różne głosy, to potrzebujemy dialogu. Wolelibyśmy, żeby minister zdrowia i minister sportu wypracowali jednolite stanowisko w tej sprawie. Być może spór ten rozstrzygnie się na forum Komitetu Stałego Rady Ministrów lub Rady Ministrów - powiedział wiceminister finansów.
Ministerstwo Finansów nie chce rozstrzygać kwestii, na co powinny pójść pieniądze z Funduszu. Ale jeśli zostanie wypracowane jednolite stanowisko w tej sprawie, zaakceptujemy je i będziemy prezentowali posłom jako resort prowadzący projekt - dodał Kapica.

PAP, awi

Polecane

Wróć do strony głównej