NIK krytycznie o programie "Wyprawka szkolna": część środków niewykorzystana

Najwyższa Izba Krytycznie o rządowym programie "Wyprawka szkolna". Jak czytamy w najnowszym raporcie NIK, blisko połowa pieniędzy przeznaczonych na jego realizację pozostała niewykorzystana.

2014-09-29, 11:50

NIK krytycznie o programie "Wyprawka szkolna": część środków niewykorzystana
. Foto: GlowImages/EastNews

Ma to być skutek zawężonego kręgu uprawnionych do wzięcia udziału w programie, niedostatecznego informowania przez gminy i szkoły o możliwości uzyskania wsparcia, a także nadmiernego zbiurakrytyzowania procesu ubiegania się o pomoc.

Jak poinformował rzecznik NIK Paweł Biedziak resort edukacji zapewnił w ostatnich latach środki na realizację "Wyprawki szkolnej" w wysokości umożliwiającej zaspokojenie szacowanych potrzeb. - Choć wsparcia udzielono niemal wszystkim rodzinom, które złożyły wnioski o pomoc, to niestety blisko połowa pieniędzy zaplanowanych na dofinansowanie zakupu podręczników i materiałów dydaktycznych pozostała niewykorzystana - stwierdza raport.

Za mały zasięg pomocy

Według danych NIK, w 2012 roku udzielono pomocy 332 tysiącom uczniów, czyli 60% uprawnionych. Rok później było to już 386 tysięcy uczniów (67% uprawnionych). Wykorzystano odpowiednio 54% z zaplanowanych w 2012 roku 140 milionów złotych i 55% z 179,5 miliona złotych, które przeznaczono ten cel w roku 2013.

NIK: "Wyprawka szkolna" źle działa, prawie połowa pieniędzy nie jest wykorzystywana

REKLAMA

TVN24/x-news

Zbyt dużo formalności

NIK wskazała, że stosunkowo niski poziom realizacji programu wynikał m.in. ze zbędnego formalizmu. Izba zwróciła uwagę, że wymagano od rodziców zbyt szczegółowego udokumentowania sytuacji materialnej i życiowej oraz - zupełnie niepotrzebnie - spełnienia więcej niż jednego kryterium, warunkującego uzyskanie pomocy.
- Krótki czas wyznaczony na składanie wniosków nie pozwalał wielu rodzicom na zgromadzenie rozbudowanej dokumentacji, a pracownikom szkół na pełną diagnozę sytuacji rodzinnej i życiowej uczniów - podkreślił Biedziak.

Nie było pomocy dla uczniów szkół zawodowych=

NIK w raporcie wytknął Ministerstwu Edukacji Narodowej, że – „Wyprawka szkolna" nie stworzyła warunków pomocy dla uczniów szkół zawodowych. Z dofinansowania nie zawsze mogły też skorzystać rodziny w trudnej sytuacji życiowej, bo uprawnień do skorzystania ze wsparcia nie mają na przykład uczniowie chorzy na autyzm .
Jednocześnie NIK pochwaliło MEN za wprowadzanie poprawek do "Wyprawki szkolnej", dzięki czemu z każdym rokiem poprawiała się jej skuteczność, wzrastał też krąg odbiorców programu.

REKLAMA

Z roku na rok jest lepiej

Z drugiej strony NIK stwierdziła, że MEN poprawiało jednak z roku na rok rządowy program "Wyprawka szkolna". Większość wprowadzonych zmian spowodowała zwiększenie liczby odbiorców i poprawiła jego skuteczność. M.in. podwyższono podstawę obliczania dochodu, uprawniającego do skorzystania z programu dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych. Do programu na 2013 r. włączono uczniów niepełnosprawnych z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz zróżnicowano kwoty dofinansowania w zależności od wybranego dla nich rodzaju podręczników.

Ministerstwo Edukacji Narodowej na razie nie odniosło się do raportu NIK.
PAP/IAR, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej