Najlepsi studenci będą studiować za granicą na koszt państwa. Warunek: muszą wrócić do Polski

Nawet kilkuset najlepszych studentów może skorzystać z rządowego programu finansowania studiów na najlepszych zagranicznych uczelniach - poinformowała minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. Gdy student zdecyduje, że zostaje za granicą, będzie zobowiązany do zwrotu kosztów.

2014-10-03, 09:15

Najlepsi studenci będą studiować za granicą na koszt państwa. Warunek: muszą wrócić do Polski
. Foto: Glow Images/East News

Pomysł finansowania zagranicznych studiów dla najlepszych studentów od 2016 r. przedstawiła w środę premier Ewa Kopacz w exposé. Będzie jednak warunek. - Każdy z tych młodych ludzi będzie musiał co najmniej pięć lat po powrocie ze studiów przepracować w naszym kraju - zaznaczyła.

Exposé premier Ewy Kopacz. Eksperci: bardziej socjalne niż gospodarcze >>>

Na razie nie zdecydowano, czy zagraniczny wyjazd obejmie całe studia czy tylko dwa ostatnie lata. - Rozmawiamy o tym. Skłaniam się ku idei, żeby na zagraniczne stypendium wysyłać na IV i V rok - czyli osoby, które mają za sobą trzy lata studiów w Polsce - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.
Specjalna linia kredytowa
Jako źródło finansowania prawdopodobnie posłuży specjalna linia kredytowa - zapowiedziała minister. - Po powrocie i przepracowaniu pięciu lat w Polsce kredyt ten będzie umarzany. Jeśli jednak absolwent, zamiast wracać do kraju, zdecyduje się podjąć pracę za granicą, sprawa jest prosta - musi spłacić kredyt - zaznaczyła.
Umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce
System ten ma pomóc w umiędzynarodowieniu nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce. - Mamy programy zwiększające skalę przyjazdów do Polski zagranicznych studentów i wykładowców. Ale to nie może być ruch w jednym kierunku. Chcieliśmy dać szansę najzdolniejszym, najambitniejszym studentom, którzy chcieliby wyjechać za granicę, a często ich na to nie stać. Ale też zachęćmy ich do powrotu, abyśmy mogli wykorzystać ich wiedzę, zdolności i umiejętności - dodała Kolarska-Bobińska.
Przeciwdziałanie zjawisku drenażu mózgów
Jej zdaniem taki system pomoże przeciwdziałać zjawisku drenażu mózgów. - Mam też nadzieję, że ci, którzy wyjadą i wrócą, będą przykładem dla innych studentów, że duża część osób, która wróci z zagranicznych studiów, powróci do macierzystych uczelni i będzie tam wykładać. To będzie szansa również dla uczelni - podkreśliła szefowa resortu nauki.
Program stażów dla studentów w urzędach administracji publicznej
W swoim środowym exposé Ewa Kopacz odniosła się też to kwestii praktyk studenckich, zapowiadając program stażów dla studentów w urzędach administracji publicznej. Obowiązek prowadzenia trzymiesięcznych praktyk na studiach o profilu praktycznym wprowadziła nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, która weszła w życie 1 października. Wcześniej uczelnie nie miały obowiązku przeprowadzania tak długich praktyk.

Bezpłatne studiowanie to fikcja, nawet w państwowej uczelni >>>

REKLAMA

- Zależy nam, żeby studenci kończący uczelnię mieli już pewien zasób praktycznych, zawodowych doświadczeń - zaznaczyła minister nauki. Jak podkreśliła, to, co znalazło się w exposé, wpisuje się w duży ministerialny program "Studiujesz? - praktykuj", który niebawem wystartuje.

Co premier Ewa Kopacz obiecała w exposé ?

Źródło: TVP/x-news

REKLAMA

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej