ARiMR: realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich

- Do 2015 Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa musi rozliczyć się ze środków, które były jej przyznane na realizację unijnych programów na lata 2007-2013 - mówi Maciej Ruba, naczelnik Wydziału Wspierania Przedsiębiorczości w Departamencie Działań Inwestycyjnych.

2014-10-08, 19:16

ARiMR: realizacja Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O zasadach wypłacania pomocy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich mówił Polskim Radiu 24 Maciej Ruba, naczelnik Wydziału Wspierania Przedsiębiorczości w Departamencie Działań Inwestycyjnych ARiMR /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Agencja dysponowała budżetem wynoszącym aż 72 mld złotych. Dotychczas zakontraktowała do rozdysponowania wśród rolników, przedsiębiorców z sektora rolno-spożywczego ok. 70 mld, a wypłaciła  57 mld. - Poprzez zakontraktowanie rozumiemy zawaracie umowy na wstępnym etapie składania wniosku czy ubieganie się o przyznanie pomocy - mówi Maciej Ruba.
- Przy składaniu wniosku mamy do czynienia z wnioskodawcą. Ten staje się beneficjentem w momencie podpisania umowy przyznania pomocy - dodaje.

Według niego Agencja przy wypłatach środków dokłada starań, żeby dotrzymać 3-miesięcznego terminu rozpatrywania wniosku. - Jednak piłeczka leży nie tylko po stronie Agencji, ale także beneficjentów. Jeżeli beneficjenci prawidłowo przygotują wniosek, załącza niezbędne dokumenty, wówczas Agencja dokłada wszelkiej staranności, żeby taki wniosek o płatność zweryfikować, rozpatrzeć. Należy także spodziewać się kontroli, które będą sprawdzały prawidłowe zrealizowanie operacji i prawidłowość poniesionych wydatków na miejscu. Po przeprowadzeniu czynności administracyjnych, wystawiane jest zlecenie płatności i beneficjent otrzymuje środki na konto - wyjaśnia naczelnik.

/Dariusz Kwiatkowski,mp/

Polecane

Wróć do strony głównej