MF: powołanie komisji ds. Ordynacji podatkowej
Powołanie Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego powinno nastąpić jak najszybciej po przyjęciu przez rząd we wtorek rozporządzenia ws. tej komisji i jego wejściu w życie - poinformowało biuro prasowe resortu finansów.
2014-10-20, 09:15
Z porządku obrad rządu wynika, że przyjęcie projektu rozporządzenia dotyczącego komisji kodyfikacyjnej zaplanowano na najbliższy wtorek.
- Gdy Rada Ministrów, we wtorek 21 października przyjmie rozporządzenie ws. powołania komisji i rozporządzenie to wejdzie w życie, to będzie możliwe powołanie Komisji. Powinno się to odbyć jak najszybciej - poinformowało biuro prasowe.
Podczas swojego expose premier Ewa Kopacz zobowiązała resort finansów do zdecydowanego przyspieszenia prac nad nową Ordynacją podatkową: założenia do ustawy mają być gotowe na początku 2015 r., czyli dużo wcześniej niż zapowiadało poprzednio MF. - To, co planowano osiągnąć w trzy lata, ten rząd zrobi w 12 miesięcy - mówiła premier.
Ewa Kopacz: Przepisy dla uczciwych, nie dla cwaniaków
REKLAMA
Sejm/x-news
Założenia do końca stycznia 2015 r.
Kierunkowe założenia nowej Ordynacji podatkowej będą gotowe do końca stycznia 2015 r. - informował na początku października resort finansów. Ich przygotowaniem ma się zająć Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie w sprawie utworzenia, organizacji i trybu działania tej Komisji czeka na przyjęcie przez rząd.
Zgodnie z informacjami z MF premier, na wniosek ministra finansów, powoła przewodniczącego Komisji i 15 członków spośród wybitnych przedstawicieli nauki i przedstawicieli praktyki z zakresu ogólnego prawa podatkowego i procedur podatkowych. Mają oni reprezentować świat nauki, sądownictwo administracyjne, przedsiębiorców oraz resort finansów.
- Oficjalnie wystąpiono do Prezydenta RP, Rzecznika Praw Obywatelskich i Ministra Gospodarki o zgłaszanie kandydatów - informowała na początku października Małgorzata Brzoza z biura prasowego MF.
Kolejna komisja
Organizacja prac Komisji bazuje na analogicznych rozwiązaniach z Komisji ds. Kodyfikacji: Prawa Budowlanego, Prawa Cywilnego, Prawa Karnego, przy czym budżet tworzonej Komisji będzie znacząco niższy. Komisja Kodyfikacyjna będzie technicznie obsługiwana przez Ministerstwo Finansów.
Według MF przebudowę i uproszczenie prawa podatkowego należy zacząć się od fundamentów, czyli Ordynacji. Tworzenie aktu stanowiącego podwaliny całego systemu podatkowego powinno przebiegać w sposób balansujący stanowiska i potrzeby wszystkich zainteresowanych środowisk, w szczególności reprezentantów świata nauki, sądownictwa, przedsiębiorców i resortu finansów. Zdaniem resortu jest to warunek stworzenia aktu stabilnego i trwałego.
Z inicjatywą stworzenia nowego prawa podatkowego wystąpił minister finansów Mateusz Szczurek w listopadzie, po tym jak objął funkcję szefa MF w rządzie Donalda Tuska.
PAP, abo
REKLAMA
REKLAMA