Walka z rajami podatkowymi to koniec tajemnicy bankowej
Z danych London School of Economics wynika, że każdego roku w rajach podatkowych ukrywane jest ok. 130 mld euro, a łącznie jest tam nawet 5 bln 800 mld euro. Aby walczyć z unikaniem płacenia podatków, państwa OECD, w tym także i Polska podpisały porozumienie dzięki któremu walka z oszustami podatkowymi będzie łatwiejsza. To koniec tajemnicy bankowej.
2014-11-10, 11:28
Posłuchaj
Europejscy ministrowie finansów zawarli porozumienie zgodnie z którym łatwiejsza będzie walka z rajami podatkowymi i unikaniem płacenia podatku, ponieważ państwa będą sobie przekazywały informacje podatkowe. Co to znaczy dla polskich podatników?
Międzynarodowa strategia walki z przestępstwami podatkowymi
- Ta umowa jest jednym z wielu elementów strategii uszczelniania systemu podatkowego, która jest realizowana na całym świecie. Prekursorem jeśli chodzi o taką wymianę informacji były Stany Zjednoczone, które podobne regulacje wprowadziły już parę lat temu – mówi Tomasz Rolewicz, ekspert podatkowy z firmy EY. - One dość dobrze funkcjonują w praktyce, jeśli chodzi o wymianę informacji – dodaje.
Rozmówca wyjaśnia, że inne kraje wzięły z USA przykład i postanowiły polepszyć jakość i zakres informacji dotyczących podatników przekazywanych między państwami.
To koniec tajemnicy bankowej
Tajemnica bankowa przestanie funkcjonować. Banki będą przekazywać informacje o stanie naszego konta, lokatach i inwestycjach. - Państwa stopniowo ulegały takiej presji, żeby w szczególności organom fiskalnym pewnie informacje przekazywać. Może nie zawsze w tak spektakularny sposób jak płyta wykupiona za grube miliony dolarów przez wywiad skarbowy w Niemczech, czy podobnie w Szwajcarii. Ale jeśli patrzymy na Polskę to widzimy, że krajowe instytucje finansowe poprzez zmieniające się przepisy były zobowiązywane do przekazywanej coraz większej ilości informacji – wyjaśnia gość.
REKLAMA
Obecna umowa to kolejny krok w tym kierunku. Tym samy tajemnica bankowa przestaje istnieć. - Z perspektywy urzędu skarbowego, żeby ustalić kto i ile podatku powinien płacić w jakim kraju potrzebne jest dużo informacji, które kiedyś były utożsamiane z tajemnicą bankową – wyjaśnia.
Kraje, które podpisały porozumienie mają czas na jego wdrożenie do września 2017 roku. Później zrobi to tylko Austria. Co ważne, do walki z ukrywaniem dochodów przed fiskusem przystąpiła także Szwajcaria - powszechnie uważana za symbol bankowej dyskrecji.
Koniec "podwójnej irlandzkiej"? Oto, jak działa legendarna furtka podatkowa
Bloomberg/x-news
REKLAMA
Elżbieta Szczerbak, abo
REKLAMA