Będą równe zwolnienia z akcyzy za stosowany węgiel i gaz

Jest szansa, że tak stare jak i nowe zakłady zaliczane do energochłonnych będą zwolnione z akcyzy za wykorzystywany węgiel i gaz.

2014-12-15, 20:20

Będą równe zwolnienia z akcyzy za stosowany węgiel i gaz
Na podstawie obecnych przepisów wyroby węglowe lub wyroby gazowe wykorzystywane przez zakład energochłonny podlegają zwolnieniu z akcyzy. . Foto: Glow Images/East News

Na podstawie obecnych przepisów wyroby węglowe lub wyroby gazowe wykorzystywane przez zakład energochłonny podlegają zwolnieniu z akcyzy. Jednak ministerstwo Finansów uznaje, że podmioty które dopiero rozpoczynają wykorzystywanie wyrobów węglowych lub gazowych, w pierwszym roku tej działalności nie mają prawa do stosowania zwolnienia dla tych wyrobów (np.  interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach IBPP4/443-219/14/EK z 25 sierpnia 2014 r.)

Ta sytuacja ma się zmienić: jak informuje uważa doradca podatkowy Dominika Cabaj, podmioty będą mogły stosować zwolnienie już z momentem rozpoczęcia wykorzystywania wyrobów węglowych lub gazowych, pod warunkiem złożenia oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu celnego o planowanym osiągnięciu w pierwszym roku działalności wskaźników z ustawy pozwalających traktować te podmioty jako zakłady energochłonne.

W przypadku nieosiągnięcia na koniec pierwszego roku wskaźników uprawniających do uznania podmiotu za zakład energochłonny, w pierwszym kwartale kolejnego roku, podmiot będzie musiał zapłacić akcyzę od zużytych wyrobów węglowych lub gazowych z odsetkami.

Zmiana przepisów proponowana przez Ministerstwo Finansów jest konieczna, gdyż usuwa nieuzasadnioną nierówność w traktowaniu podmiotów rozpoczynających działalność z wykorzystaniem wyrobów węglowych lub gazowych, względem podmiotów już działających na rynku w tym zakresie.

REKLAMA

W przypadku wyrobów gazowych, dodatkowym warunkiem dla stosowania zwolnienia jest wprowadzenie w zakładzie systemu prowadzącego do osiągania celów dotyczących ochrony środowiska lub do podwyższenia efektywności energetycznej.

Ustawa o akcyzie definiuje zakład energochłonny, jako podmiot, u którego udział zakupu wyrobów węglowych, lub wyrobów gazowych, w wartości produkcji sprzedanej wynosi nie mniej niż 10% dla wyrobów węglowych, i nie mniej 5% dla wyrobów gazowych w roku poprzedzającym rok, w odniesieniu do którego jest ustalany procentowy udział.

Zakład energochłonny wykorzystujący wyroby węglowe lub gazowe nie może być mniejszy niż zorganizowana część przedsiębiorstwa rozumiana jako organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z racji tego, że udział zakupu wyrobów węglowych lub gazowych na potrzeby określenia, czy mamy do czynienia z zakładem energochłonnym, ustala się na podstawie wartości zakupów i wartości produkcji sprzedanej za poprzedni rok.

REKLAMA

jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej