Szef PE: umowa z Grecją do końca tygodnia, Ateny: plan reform do 30 marca

Porozumienie państw strefy euro z Grecją ws. pomocy dla Aten jest możliwe do końca tygodnia - powiedział włoskiej gazecie "La Repubblica" szef PE Martin Schulz. Ateny oświadczyły we wtorek, że zaprezentują pakiet swych reform do poniedziałku, 30 marca.

2015-03-24, 13:07

Szef PE: umowa z Grecją do końca tygodnia, Ateny: plan reform do 30 marca

- Według mnie do końca tygodnia dojdziemy do nowego porozumienia, które powinno być wystarczające, aby odblokować najpilniejsze środki finansowe", których Grecja bezwzględnie potrzebuje - oświadczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego, cytowany we wtorek przez wioski dziennik.

Spytany o możliwość zawarcia "faktycznej i trwałej" umowy, Schulz ocenił, że prawdopodobieństwo to "wynosi prawie 100 procent".
Rzecznik greckiego rządu Gabriel Sakellaridis powiedział telewizji Mega, że pakiet reform "będzie gotowy najpóźniej do poniedziałku".
Ateny: plan reform do 30 marca

Grecja ma przedstawić pełną listę konkretnych reform, które są warunkiem otrzymania kolejnej części pomocy finansowej - takie ustalenie zapadło na spotkaniu przywódców Grecji, Francji i Niemiec oraz przedstawicieli instytucji UE w Brukseli w nocy z czwartku na piątek.
Zawieszona w oczekiwaniu na wprowadzenie reform przez lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa wypłata ma nastąpić dopiero po pozytywnej ocenie reform przez instytucje nadzorujące wdrażanie programu pomocowego, czyli przedstawicieli Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego.
20 lutego ministrowie finansów państw strefy euro uzgodnili, że program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące.

George Soros: Sytuacja Greków się pogarsza. Sami sobie robią krzywdę

REKLAMA

Bloomberg/x-news

Grecja planuje amnestię podatkową

Rząd w Atenach planuje zaoferowanie amnestii Grekom, którzy sprowadzą z powrotem do kraju pieniądze, wywiezione w celu ominięcia greckiego fiskusa. O takim planie poinformowała we wtorek w telewizji wiceminister finansów Nadja Walawani.
Skruszeni grzesznicy podatkowi będą się mogli dobrowolnie zgłosić, uiścić jednorazową opłatę i zalegalizować w ten sposób swoje pieniądze.
Walawani nie ujawniła, jak duża miałaby to być opłata. Grecka prasa sugeruje, że może to być 15 proc. środków deklarowanych w ramach amnestii.
Grecja wciąż boryka się z ogromnymi problemami finansowymi i oczekuje przynajmniej częściowego odblokowania ostatniej transzy pomocy międzynarodowej. 20 lutego ministrowie finansów państw strefy euro uzgodnili, że program pomocy finansowej dla Aten zostanie przedłużony o cztery miesiące. Wypłaty są zawieszone w oczekiwaniu na wprowadzenie reform przez lewicowy rząd Aleksisa Ciprasa.
Jak podała w niedzielę gazeta "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung", kraj ten ma zapewnioną płynność finansową do 8 kwietnia. Po tym terminie sytuacja może stać się - zdaniem redakcji - "krytyczna”.

PAP, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej