Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym pracodawcą?
Planując zmianę pracy, warto sprawdzić, czy firma, która proponuje nam zatrudnienie, jest uczciwa.
2015-04-16, 09:44
Posłuchaj
Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w ubiegłym roku, aż ponad 170 milionów złotych wyniosła kwota niewypłaconych należności z tytułu wynagrodzenia.
Warto sprawdzić pracodawcę
Jest kilka sposobów sprawdzenia tego, czy mamy do czynienia z rzetelnym pracodawcą, wyjaśnia Sławomir Grzelczak, prezes Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. - Są bezpłatne rejestry spółek takie jak Krajowy Rejestr Sądowy, w którym możemy sprawdzić, czy spółka publikuje swoje raporty finansowe, jakie ma zyski, kto jest prezesem. Jest także ewidencji działalności gospodarczej. To jest takie ABC, które należy zrobić. Zwłaszcza, że to nic nie kosztuje oprócz czasu – radzi rozmówca.
Płynność przedsiębiorstwa to podstawa
Wiarygodność obecnego czy też przyszłego pracodawcy można też skontrolować w biurach informacji gospodarczej. Między innymi warto przyjrzeć się płynności finansowej przedsiębiorstwa, w którym chcemy się zatrudnić. - Jeśli chodzi o InfoMonitor to mamy informację o około 100 tys. firm, które nie płacą swoim kontrahentom. To jest taki pierwszy sygnał, że spółka popada w coraz większe kłopoty i zaczyna nie płacić coraz większym grupom interesariuszy. Przestaje płacić za rachunki potem pracownikom. Zwykle na końcu przestaje płacić kredyty bankowe i zobowiązania publiczno-prawne, typu ZUS, czy inne zobowiązania związane z podatkami. Takiego sprawdzenia można dokonać w każdym biurze informacji gospodarczej i warto to zrobić – podkreśla rozmówca.
Korzystając z usług biur informacji gospodarczej, możemy również monitorować na bieżąco, czy nie ma nowych wpisów o zaległych płatnościach firmy, w której już jesteśmy zatrudnieni. Na wszelki wypadek warto też sprawdzić w GUS, na podstawie NIP, czy dana firma istnieje, czy nie jest np. w stanie upadłości.
REKLAMA
Justyna Golonko, abo
REKLAMA