Polityka prorodzinna - ogromne wyzwanie dla państwa

Polityka prorodzinna nie jest polityką jednego ministerstwa pracy i polityki społecznej, ale całego rządu. Takie wnioski płyną z raportu "Polityka prorodzinna oczami lokalnych liderów".

2015-04-27, 18:40

Polityka prorodzinna - ogromne wyzwanie dla państwa
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

- Polityka prorodzinna stanowi ogromne wyzwanie dla samorządów, szczególnie w pobliżu dużych miast, gdzie są tańsze mieszkania i osiedlają się ludzie młodzi - mówi Aleksandra Daszkowska-Kamińska ze Szkoły Liderów /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

- Chodzi o wspólne działania - mówi Aleksandra Daszkowska-Kamińska ze Szkoły Liderów, autorka raportu. Jako niewystarczającą oceniono infrastrukturę opiekuńczą, miejsc w żłobkach brakuje, a prywatne są zbyt drogie, w konsekwencji mamy nie mogą podjąć pracy, albo trzeba angażować do opieki babcie. Polityka prorodzinna stanowi ogromne wyzwanie dla samorządów, szczególnie w pobliżu dużych miast, gdzie są tańsze mieszkania i osiedlają się ludzie młodzi.

- Pewnym rozwiązaniem byłoby tu wspieranie budowania mieszkań na wynajem. Problemem często jest brak pieniędzy na budowę żłobków i ich utrzymanie, ale nie tylko - dodaje Jarosław Skórski, doradca prezydenta Olsztyna ds. polityki prorodzinnej.

Z badań wynika też, że bardziej należałoby promować alternatywne do żłobków formy opieki nad dziećmi, a chodzi o dziennych opiekunów, albo informować o pomocy w legalnym zatrudnianiu niani, za którą składki na ZUS opłacane są z budżetu państwa.

Dużym poparciem w lokalnych społecznościach cieszy się wydłużenie urlopów rodzicielskich do roku oraz zmiany, które w życie mają wejść od Nowego Roku, czyli o wypłacanie świadczenia w wysokości tysiąca złotych wszystkim matkom, bez względu na formę zatrudnienia.

REKLAMA

Sylwia Zadrożna/mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej