Klucz do rozwoju gospodarki? Polska potrzebuje reformy kulturowej

Kluczem do rozwoju gospodarczego Polski i awansu w światowej lidze gospodarczej jest wzrost wydajności pracy i przestawianie gospodarki na innowacje - tak podsumowano ubiegłoroczny Kongresów Innowacyjnej Gospodarki organizowany przez Krajowa Izbę Gospodarczą.

2015-05-30, 12:10

Klucz do rozwoju gospodarki? Polska potrzebuje reformy kulturowej
Potrzeba zmian kulturowych w Polsce, które pociągną za sobą rozwój gospodarczy kraju. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

O potrzebie zmian kulturowych w Polsce mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości: Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Tegoroczny Kongres już niebawem, rozpocznie się 9 czerwca. To miejsce rozmów i debat o tym, jakie bariery hamują polską innowacyjność.

W tym roku ważnym tematem Kongresu będzie potrzeba zmian kulturowych w Polsce, które pociągną za sobą rozwój gospodarczy kraju.

Potrzebne zmiany na poziomie kulturowym

- Te zmiany na poziomie kulturowym mogłyby dotyczyć przede wszystkim edukacji, jak przekazywana jest wiedza dzieciom w szkole, czego się je uczy: czy również kompetencji miękkich, budowania zespołu. Przede wszystkim ta zmiana powinna polegać na przywróceniu zaufania: Polaków między sobą, ale również obywateli do państwa. Autorzy raportu „Reforma kulturowa 2020, 2030, 2040” wskazują, że jednym z elementów potrzebnych do tego jest zwiększanie współudziału obywateli w tym, jak będzie np. kreowana polityka lokalna, pokazania im, że ich zdanie jest brane pod uwagę - mówi Agnieszka Durlik-Khouri z Krajowej Izby Gospodarczej.

Projekt reformy kulturowej zaprezentowany zostanie na Kongresie Innowacyjnej Gospodarki
Przedstawieniu opracowanego przez ekspertów i ekonomistów projektu reformy kulturowej zosta­nie poświęcony pierwszy dzień tegorocznego Kongresu Innowacyjnej Gospodarki - 9 czerwca.

REKLAMA

Warto o tym rozmawiać i wprowadzać zmiany, bo te przynoszą wymierne efekty. Ostatnio dzięki reformie  polityki naukowej i wspieraniu innowacji Polska podwyższyła swoją pozycję w raporcie Europejski Ranking Innowacyjności 2015 przygotowanym przez Komisję Europejską  i wyprzedziła Litwę i zbliżyliśmy się do Węgrów i Słowaków. Na czele rankingu znalazły się Szwecja oraz Dania.

Justyna Golonko, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej