Moda na coworking. W Polsce przybywa biur na godziny
Coworking, czyli tzw. biurka na godziny, cieszy się u nas coraz większą popularniejszą. Obecnie jest w Polsce 146 takich biur. Powstają zarówno w dużych, jak i małych miastach.
2015-07-08, 10:47
Posłuchaj
Ich rozwój to kwestia ostatnich pięciu lat, mówi prezes fundacji Pro Progressio, Wiktor Doktór.
- Jeszcze pięć lat temu mogliśmy mówić o pojedynczych inicjatywach coworkingowych. Nie było wtedy w ogóle sieciowych biur coworkingowych, a w tej chwili już widzimy, że jeden właściciel jest w stanie prowadzić dwa, trzy, a nawet więcej tego typu biur. To absolutnie temat przyszłości. Moda na coworking w Polsce rozwija się w przeciągu ostatnich pięciu lat. Natomiast wystarczy porównać się do Berlina, gdzie tylko w tym jednym mieście takich biur jest ponad 200 – wyjaśnia gość Polskiego Radia 24.
Kto korzysta z biur coworkingowych?
Najczęściej z biur coworkingowych korzystają przedstawiciele wolnych zawodów, ale nie tylko.
- Są to tłumacze, informatycy, programiści, osoby, które zajmują się usługami konsultingowymi. Także jest to szereg różnego rodzaju inicjatyw. Z jednej strony na przestrzeniach wspólnych są biurka, przy których codziennie siedzą inne osoby, więc mamy możliwość poznawania nowych ludzi. Z drugiej strony można sobie w takim miejscu wynająć mikrobiuro, czyli dedykowaną dla nas przestrzeń, która składa się z jednego, dwóch czy trzech biurek. A z trzeciej strony są tu salki, w których można prowadzić różnego typu warsztaty, seminaria, prezentacje. Z tego korzystają np. firmy szkolące chociażby sprzedawców kosmetyków czy ubezpieczeń – mówi Wiktor Doktór.
REKLAMA
Najwięcej biur coworkingowych jest w województwie mazowieckim, wielkopolskim, małopolskim i pomorskim.
Karolina Mózgowiec, awi
REKLAMA