Polskie uczelnie zabiegają o studentów z Chin

W ciągu ostatnich trzech lat liczba studentów z Chin w Polsce podwoiła się. To efekt coraz atrakcyjniejszej oferty polskich szkół wyższych.

2015-07-21, 11:30

Polskie uczelnie zabiegają o studentów z Chin
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O chińskich studentach w Polsce w Porannych rozmaitościach radiowej Jedynki mówił Jacek Przybylski, prorektor do spraw rozwoju przy Politechnice Częstochowskiej (Ewa Makulec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Politechnika Częstochowska ma już pewne tradycje z uczelniami chińskimi, pierwsza umowa o współpracę z uczelnią w Chinach podpisana była 7 lat temu. Ostatnio zaś podpisała kolejną umowę o współpracę z uniwersytetem w Shenyang, stolicy prowincji Liaoning w Mandżurii i list intencyjny w sprawie stworzenia Instytutu Konfucjusza w Częstochowie.

Coraz szersza współpraca

Umowa ma umożliwić międzynarodową współpracę. - Ta umowa służy wymianie zarówno kadry jak i studentów – wyjaśnia Jacek Przybylski, prorektor do spraw rozwoju przy Politechnice Częstochowskiej. - Prezydent uruchomił studia doktoranckie dla pięciu kandydatów z Politechniki Częstochowskiej, które będą nieodpłatne, mimo tego, że studia w Chinach są płatne. Studenci będą gośćmi Prowincji. My chcemy zaprosić kilku studentów z Chin, którzy kształciliby się na Politechnice Częstochowskiej – wyjaśnia rozmówca.

Uczelnie zabiegają o zagranicznych studentów

- Generalnie nam zależy na powiększeniu liczby studentów z zagranicy. Obecnie takich osób jest 100, a chcemy by było ich więcej. Jesteśmy „ofiarami” niżu demograficznego i mamy potencjalne możliwości do kształcenia większej liczby studentów niż obecnie kształcimy. Liczymy zatem na to, że na podstawie tych umów uda nam się sprowadzić więcej studentów z Chin – zapowiada gość. - W ramach umów mówimy o wymianie student dla student – dodaje.

Dyplom polskiej uczelni jest ważny w całej Europie. To oznacza, że daje on szanse na znalezienie pracy w wielu krajach.

REKLAMA

W Polce studiuje już ponad 1000 studentów z Chin. A ich liczba wzrasta.

Ewa Makulec, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej