Dynamiczna sytuacja na rynku nieruchomości biurowych

- Puls nieruchomości biurowych bije zdecydowanie szybciej. Rynek - zwłaszcza w Warszawie - jest bardzo dynamiczny - mówi gość Polskiego Radia 24 Anna Kwiatkowska, manager ds. reprezentacji właścicieli nieruchomości w dziale powierzchni biurowych w firmie Cushman and Wakefield.

2015-08-26, 20:50

Dynamiczna sytuacja na rynku nieruchomości biurowych
Biurowce mają od nowego roku być objęte nowym podatkiem. Foto: Pixabay

Posłuchaj

- Puls nieruchomości biurowych bije zdecydowanie szybciej - mówi Anna Kwiatkowska z Cushman and Wakefield /Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Porównując warszawski rynek nieruchomości biurowych z tym, co widzimy w Londynie, czy Paryżu, sytuacja jest kuriozalna mówi Anna Kwiatkowska, manager w firmie doradczej Cushman & Wakefield. - W stolicach Francji, czy Wielkiej Brytanii biurowiec który ma 20 lat jest nowoczesnym, nowym budynkiem. U nas są plany wyburzeń. Sytuacja jest ciekawa i jedyna w swoim rodzaju - przyznaje.

Drapacze chmur na horyzoncie

Nowe wieżowce powstają w Warszawie w zawrotnym tempie. W tym roku do użytku zostaną oddane biura o powierzchni 360 tys. metrów kwadratowych. To rekord. Rośnie także liczba zawieranych umów najmu. Według najnowszego raportu MarketBeat pierwsze półrocze 2015 roku przyniosło o połowę lepszy wynik, niż okres styczeń-czerwiec ubiegłego roku. Ale pomimo tak dużego wzrostu wskaźnik pustostanów na warszawskim rynku przekroczył w połowie tego roku 14 proc.

- To wynika tylko i wyłącznie z dużej podaży. Po prostu więcej się buduje. Wynajmujący i deweloperzy mają dostęp do taniego kapitału, w związku z tym realizują więcej projektów. Budują spekulacyjnie, czyli nie muszą mieć podpisanej umowy z dużym najemcą. Realizują projekty biorąc ryzyko na siebie - wyjaśnia Anna Kwiatkowska.

Urzędnicy też szukają nowoczesnych biur

W stolicy dużym zainteresowaniem cieszy się centrum miasta. - Jest druga linia metra. A infrastruktura bardzo pomaga podjąć decyzję o zmianie siedziby - mówi gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Z 385 tys. metrów kwadratowych wynajętych w pierwszej połowie tego roku najwięcej przypada na sektor bankowo-finansowy oraz branżę IT. Ważny jest też sektor publiczny. Choć 11 tys. metrów wziętych przez instytucje to niewiele przy 80 tys. podpisanych przez bankowców, czy informatyków.

Biurowce z pomysłem

Rynek jest teraz weryfikowany, najemcy wolą nowoczesne powierzchnie, a to jest wyzwaniem dla właścicieli starszych budynków zaznacza Anna Kwiatkowska z Cushman & Wakefield. Wyjścia są dwa: obniżać ceny, albo tworzyć budynki dla konkretnych sektorów.

Przykładem jest budynek Adgar położony w Alejach Jerozolimskich w Warszawie. - Postawiono tam na fitness, wellness i well-being. Przyciąga on firmy z sektora sportowego, medycznego. Jest tam duże centrum fitness, czy sklepy branżowe - wylicza ekspertka.

Regionalne stolice coraz silniejsze, jak 2/3 Warszawy

Jak czytamy w raporcie całkiem nieźle wygląda sytuacja w pozostałych dużych miastach w Polsce. W pierwszej połowie roku w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu, Katowicach i Łodzi podpisano umowy najmuje ponad 217 tys. metrów kwadratowych biur. I choć wskaźnik pustostanów także rośnie to jednak nie przekracza 10 proc. Ale i tak w tych 6 aglomeracjach łączną powierzchnia biur to ok. 66 proc. rynku warszawskiego.

REKLAMA

Krzysztof Rzyman, mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej