Wchodzi w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego

W piątek wchodzi w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego, która ma zastąpić komisję trójstronną. Dialog między rządem, związkami i pracodawcami zyska zupełnie nowy wymiar - podkreśla w rozmowie z IAR wiceminister pracy Jacek Męcina.

2015-09-11, 09:07

Wchodzi w życie ustawa o Radzie Dialogu Społecznego
. Foto: Glow Images

Posłuchaj

Dialog między rządem, związkami i pracodawcami zyska zupełnie nowy wymiar - podkreśla w rozmowie z IAR wiceminister pracy Jacek Męcina
+
Dodaj do playlisty

Zwraca uwagę, że nowa formuła wzmacnia dialog autonomiczny a przez to możliwość zawierania kompromisu pomiędzy pracodawcami a związkowcami. Według ministra Męciny dzięki temu będzie można załatwić kilka ważnych spraw z punktu widzenia i gospodarki i życia społecznego.

Rada powinna się też zająć problemem jakości pracy. To, że bezrobocie systematycznie spada to nie wszystko. Chodzi o to, by umów o pracę było więcej a zatrudnienia niepracowniczego mniej - zaznaczył Jacek Męciana. Dodał, że jest to również kwestia możliwości podwyższania wynagrodzeń. Rada powinna tez się zająć sprawą uchodźców, których pracodawcy będą pewnie zatrudniać - podkreślił minister Jacek Męcina.
Ustawa o Radzie Dialogu Społecznego przewiduje między innymi,. że pracodawcy i związki zawodowe będą mogli inicjować wspólnie uzgodnione zmiany w prawie. Rząd będzie miał obowiązek zająć się ich projektami. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał to uzasadnić. Strony pracowników i pracodawców będą też opiniować akty prawne. W nowej Radzie oprócz przedstawicieli najważniejszych organizacji pracodawców i central związkowych znajdzie się przedstawiciel prezydenta, NBP i GUS. Radę powoła prezydent. Według ministra Męciny kandydaci powinni zostać zgłoszeni do 25 września tego roku.
Wypracowaną przez rząd, związki zawodowe i pracodawców ustawę Sejm przyjął 24 lipca. Podpisał ją prezydent Bronisław Komorowski w ostatnich dniach urzędowania - 3 sierpnia.

IAR, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej