Ustawa antysmogowa. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz: teraz wielkie zadanie dla samorządów

Mija tydzień od podpisania przez prezydenta tzw. ustawy antysmogowej. Nowe przepisy dają samorządom dużo więcej możliwości w walce o czyste powietrze, mówił w „Sygnałach dnia” radiowej Jedynki minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

2015-10-14, 08:41

Ustawa antysmogowa. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz: teraz wielkie zadanie dla samorządów
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Foto: W.Kusiński/PR

Posłuchaj

O ustawie antysmogowej, wsparciu dla bezrobotnych i Karcie Dużej Rodziny w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki mówił minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz (Krzysztof Grzesiowski, Sygnały dnia/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

- Teraz wielkie zadanie po stronie samorządów, żeby dały wsparcie, razem z Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, tym, którzy potrzebują wymiany pieca, żeby było to zrealizowane z jak największym, prawie 100-proc. współfinansowaniu – podkreślił minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

120 mln zł z NFOŚiGW

NFOŚiGW na ten cel rozdysponował 120 mln zł.

Prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. ustawę antysmogową - nowelizację Prawa ochrony środowiska podpisał w zeszłym tygodniu.

Ustawa antysmogowa zakłada m.in., że samorządy określą, jakim paliwem będzie można palić w piecach i wyznaczą standardy techniczne dla kotłów.

REKLAMA

Zgodnie z nowelizacją Prawa ochrony środowiska, sejmiki wojewódzkie za pomocą uchwał będą mogły określać rodzaj i jakość paliw stałych dopuszczonych do stosowania i parametry techniczne lub parametry emisji urządzeń do spalania.

Sejmiki będą mogły uchwalić też zakaz stosowania określonych instalacji, w których następuje spalanie. Będzie jednak trzeba określić np. granice obszaru objętego ograniczeniami. Sejmik będzie mógł też ustalić czas obowiązywania ograniczeń w ciągu roku oraz określić rodzaje podmiotów bądź instalacji, które będą wyłączone z ograniczeń lub zakazów.

Ostatni moment na złożenie wniosku o dopłatę

Tydzień po podpisaniu przez prezydenta tak zwanej ustawy antysmogowej, to ostatni moment, żeby złożyć wniosek nawet o 90 procent refundacji ceny urządzenia.

Terminy składania wniosków są zależne od Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Formularze dostępne są na ich stronach internetowych.

REKLAMA

Jedynka/IAR/PAP, Anna Wiśniewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej